Podczas Śląskich Targów Książki Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza do skorzystania z licznych promocji na swoim stoisku oraz na spotkania towarzyszące, w tym Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Zaprezentuje także nowość wydawniczą – wyjątkowy komiks pt. „Nasze Muzeum”.
Śląskie Targi Książki odbędą się w weekend 6-8 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na stoisku nr 77, nieopodal sceny głównej, wydane przez siebie publikacje będzie prezentowało Wydawnictwo Muzeum Śląskiego, które na targi przygotowało jak zwykle wiele promocji i ciekawych propozycji. W specjalnej ofercie znajdą się m.in. katalogi do wystaw: „Duch natury i inne bajki” czy „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, kolorowanki dla dzieci czy też… nerka wykonana z materiału pochodzącego z instalacji artystycznej.
Wielką atrakcją muzealnej oferty będzie komiks „Nasze Muzeum”, powstały z okazji jubileuszu 90-lecia Muzeum Śląskiego, którego premiera odbędzie się właśnie podczas targów. Komiksowi będzie także poświęcone spotkanie „Opowieści, które nas łączą”, które odbędzie się w sobotę, 7 grudnia, o godz. 13. w Forum 2. Uczestnikami spotkania będą m.in. scenarzysta Tomasz Kontny, rysownik Marek Turek i koordynatorka projektu Monika Wolak, a poprowadzi je Matylda Sęk-Iwanek z Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiej Akademii Komiksu. Uczestnicy opowiedzą o pomyśle powstania komiksu, o pracy reporterskiej związanej ze zbieraniem historii i o kulisach współpracy ponad 20-osobowego zespołu, w skład którego weszło 12 rysowników, scenarzysta i wielu pracowników Muzeum Śląskiego.
Inspiracją do stworzenia komiksu stały się przedmioty i związane z nimi niezwykłe opowieści, którymi podzielili się goście Muzeum Śląskiego. Twórcom komiksu zależało bowiem na tym, aby to właśnie odwiedzający muzeum opowiedzieli o tym, co było dla nich ważne i wzruszające w minionych dziesięcioleciach. Dlatego praca nad albumem rozpoczęła się od publicznej zbiórki przedmiotów, która odbyła się w Muzeum Śląskim w listopadzie 2018 roku. Następnie autor scenariusza spotykał się z poszczególnymi osobami, a na bazie przeprowadzonych wywiadów powstały scenariusze miniatur, które zostały następnie narysowane przez grono utalentowanych polskich rysowników i rysowniczek.
Komiks stanowi więc swego rodzaju wirtualną wystawę eksponatów opowiadających o skomplikowanych, czasem tragicznych, a czasem zabawnych losach swoich właścicieli z ostatnich stu lat. W opowieściach tych będzie mogło odnaleźć się wielu mieszkańców regionu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.