Wykonawcę przebudowy przestrzeni przed głównym dworcem kolejowym w Sosnowcu wyłania w przetargu miejscowy samorząd. Miasto liczy, że plac - z wprowadzoną większą ilością zieleni, niż w pierwotnym projekcie - będzie gotowy przed końcem 2020 r.
O dobiegającym końca terminie składania ofert w postępowaniu na przebudowę placu poinformował na wtorkowym spotkaniu prasowym wiceprezydent Sosnowca Jeremiasz Świerzawski. Obecny termin przypada na 9 grudnia br.
Świerzawski przypomniał, że prace projektowe tej nowej miejskiej przestrzeni trwały w ub. roku. Umowa z katowicką pracownią Amaya Architekci była następstwem wygranego przez nią w 2017 r. konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy tej części śródmieścia.
- Niemniej, w związku z kwestiami związanymi ze zmianami klimatycznymi, z projektem MPA (projektem adaptacji do zmian klimatu miasta Sosnowca - PAP), postanowiliśmy dać jeszcze większy nacisk na kwestie związane z zielenią, z tym naturalnym płucem miejskim - i plac przeddworcowy, który dzisiaj zastawiony jest samochodami, zmieni swoje oblicze - zasygnalizował wiceprezydent.
- Ostatnia zmiana dotyczy tego, że zwiększyła się ilość plant, zwiększyły się nasadzenia drzew o kilkadziesiąt sztuk. Już wcześniej informowaliśmy, że nawet elementy infrastruktury, zadaszenia konstrukcji wejść do pasażu podziemnego i budynku handlowego, również zostaną wykonane w układzie dachu odwróconego, () czyli będzie tam zieleń, () co wpisuje się w nasze potrzeby związane z klimatem miejskim - uściślił Świerzawski.
Jak zaznaczył, plac będzie pełnił funkcję wyłącznie publiczną.
- Jest tam wiele alejek, przejść, dojść, przestrzeni, która nie jest zdefiniowana bezpośrednimi ciągami pieszymi tak, aby można było po nim spacerować dowolnie, ale też korzystać z małej architektury, siedzisk. Na tym placu będą również organizowane różne wydarzenia kulturalne; będziemy chcieli organizować tam ważne miejskie wydarzenia, bo to ważny punkt miejski - obrazował.
Potwierdził też, że w południowej części placu znajdzie się budynek usługowy, zbudowany na planie okręgu, z kilkudziesięcioma metrami kwadratowymi przestrzeni, pod kątem gastronomii. Na wysokości dworca kolejowego zostanie wyznaczone miejsce z parkingiem typu kiss and ride, będą też miejsca do parkowania i infrastruktura dla osób niepełnosprawnych. Przed samym dworcem znajdzie się napis "Sosnowiec łączy", wykonany z przestrzennych liter o wysokości 2 metrów.
Świerzawski zasygnalizował, że trwają rozmowy z właścicielem efektownego sosnowieckiego dworca kolejowego, spółką PKP SA, nt. odnowienia - wraz z końcówką przebudowy placu - elewacji dworcowego budynku. Prace przy przebudowie placu powinny potrwać 10 miesięcy od zawarcia umowy.
Cały teren przed sosnowieckim dworcem kolejowym jest przecięty ważną miejską arterią, ul. 3 Maja. Miasto - przy wsparciu środków unijnych - wyremontowało w ostatnich latach tę ulicę na odcinku ponad 4 km. Równolegle skorzystało z pomocy katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, aby w drodze konkursu spróbować zdobyć pomysł na nowy kształt reprezentacyjnej przestrzeni.
Zwycięska praca zakładała m.in. wygospodarowanie po zachodniej stronie ul. 3 Maja, przed dworcem kolejowym, nowego placu, roboczo nazwanego Placem Metropolii, przy którym mógłby stanąć nowy budynek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.