Tradycyjnym przemarszem Orszaku Górniczego ulicami Krakowa rozpoczną się w środę, 4 grudnia, o godz. 17.00 obchody górniczego święta Barbórki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - poinformowała portal netTG.pl Natalia Bujak z Biura Prasowego AGH w Krakowie.
Pochód, w którym co roku uczestniczą władze uczelni, pracownicy, przedstawiciele przemysłu oraz studenci, najstarszego w AGH, Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, to uroczyste rozpoczęcie górniczego święta. Orszak wyruszy o godz. 17.00 spod Auditorium Maximum UJ, przemaszeruje ulicami: Krupniczą, Loretańską, Studencką, św. Anny, następnie okrąży Rynek Główny, aby dotrzeć do Kolegiaty Św. Anny, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się msza św. Barbórkowa. „Pochód lisów”, prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną AGH, co roku przyciąga sympatyków i studentów całej społeczności akademickiej oraz mieszkańców Krakowa.
Głównym punktem obchodów górniczego święta jest uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika, które odbędzie się w piątek, 6 grudnia o godz. 13.00 w Auli Głównej budynku A-0. Po nim następuje jedno z najbardziej barwnych wydarzeń na uczelni, „Tradycyjny skok przez skórę”, czyli symboliczne pasowanie na górnika studentów I roku kierunku Górnictwo i Geologia.
Obchodom towarzyszyć będzie również 60. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, podczas której studenci zaprezentują swoje najciekawsze osiągnięcia naukowe ostatnich miesięcy.
Barbórka jest górniczym świętem głęboko wpisanym w tradycję AGH. Jest obchodzona w kształcie zapoczątkowanym przez m.in. prof. Witolda Żabickiego i kontynuowanym kolejno przez prof. Jana Jewulskiego i dr inż. Wacława Andrusikiewicza. Święto patronki górników jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym Krakowa, dzięki któremu mieszkańcy miasta, turyści oraz społeczność akademicka mogą zaznajomić się z dawnymi obyczajami górniczymi.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.