Przedstawiciele władz, naukowcy, szefowie spółek górniczych, liderzy związków zawodowych oraz pracownicy i przyjaciele Głównego Instytutu Górnictwa wypełnili po brzegi Aulę im. prof. Marcina Boreckiego w siedzibie Instytutu, gdzie w poniedziałkowe południe zorganizowano uroczystą akademię barbórkową. Uroczystość była połączona z promocją doktorską i habilitacyjną.
- Spotykamy się dzisiaj w naszym instytucie aby uczcić zbliżający się Dzień Górnika oraz święto patronki górniczego stanu – świętej Barbary. To bardzo ważne święto połączone jest, jak co roku, z uroczystym posiedzeniem rady naukowej i ceremonią promocji doktorów i doktorów habilitowanych, którzy w 2019 roku uzyskali te stopnie nadane przez naszą radę naukową. (…) Po dobrych dla branży górniczej latach 2017 i 2018, kończący się rok nie był łatwy dla górnictwa węgla kamiennego. Wpływ na to mają zarówno konsekwencje wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, w tym obserwowane wycofywanie się przemysły hutniczego z Europy, jak i spadające ceny węgla na rynkach światowych. Nie bez znaczenia są również trudne warunki, w jakich prowadzona jest eksploatacja w naszych kopalniach, istotnie wpływające na koszty wydobycia. Rodzi się pytanie, jakie powinno być nasze górnictwo w przyszłości? - mówił w swoim przemówieniu dyrektor GIG, prof. Stanisław Prusek.
Przyznał, że odpowiedzi można szukać w programie dla górnictwa węgla kamiennego, gdzie zapisano, że „górnictwo powinni być rentowne, efektywne i nowoczesne”.
- W dalszej części zapisano również, że branża ma opierać się na wiedzy i innowacjach. Stwierdzenie to stanowi wyzwanie dla polskiej nauki i instytutów badawczych takich jak Główny Instytut Górnictwa. (…) Wyzwanie to traktujemy jako sprawdzian naszej przydatności i górniczej solidarności – zaznaczył.
Przybyli do Instytutu goście podkreślali, że praca GIG przekłada się m.in. na poprawę bezpieczeństwa pracy górników.
- Dziękujemy za waszą pracę nad pracą górników, aby była bezpieczna i efektywna, aby komponowała się ze środowiskiem i go chroniła, życzymy wytrwałości w procesach badań naukowych i skuteczności w działalności wdrożeniowej. Dziękujemy za twórcze odkrywanie nowych urządzeń i technologii – mówił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.
- Wyższy Urząd Górniczy bardzo sobie ceni współpracę z GIG. Bardzo cenimy wszystkie badania, które są tutaj prowadzone, głównie w tym samym zmyśle, który my na co dzień uprawiamy, czyli bezpieczeństwo pracy wszystkich zatrudnionych w przemyśle wydobywczym – podkreślił z kolei prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek.
Podczas barbórki GIG, oprócz promocji doktorskich i habilitacyjnych, wręczono szereg odznaczeń państwowych i resortowych. Nadano także stopnie górnicze.
Galerię zdjęć z tej części uroczystości można zobaczyć tutaj: kliknij.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pozdrowienia dla pracowników GIG, którzy sporządzają wyśmienite opinie hydrogeologiczne na zlecenie SO Katowice....
Kaj były zapisy na medale bo naszo planistka nic nie wie !!!??? 15 lot w scianie i mi nic nie dali jeszcze :/