Dla zachowania ładu społecznego i środowiskowego istotne są działania po zakończeniu eksploatacji złoża lub wycofaniu z systemu jednostki wytwórczej. Konieczne jest nie tylko zabezpieczenie kopalń, w których nastąpiło sczerpanie złóż, ale transformacja całych regionów górniczych - czytamy w zaktualizowanym i rozszerzonym projekcie dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego” (PEP2040), który Ministerstwo Energii opublikowało 8 listopada. Oto co w tym dokumencie napisano na temat węgla.
W wielu przypadkach kopalnia lub elektrownia oraz firmy świadczące usługi dla nich to główni pracodawcy w regionie, dlatego brak działań może skutkować problemami społeczno-gospodarczymi.
„Niezbędne jest wdrażanie specjalnych programów rozwoju dla takich regionów, np. poprzez specjalne wsparcie przedsięwzięć rozwojowych, tworzenie dogodnych warunków prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej, czy dodatkowych mechanizmów rynku pracy, a także stymulowanie modernizacji sektora i inwestycji w niskoemisyjne i nieemisyjne źródła wytwórcze. Jest to szczególnie ważne jeśli zakończenie pracy kopalni lub elektrowni następuje w wyniku transformacji energetycznej gospodarki, a zatem szybciej niż wynika to z technicznych możliwości” - czytamy w projekcie.
Zdaniem jego autorów transformacja musi mieć charakter sprawiedliwy, co oznacza, że tempo zmian nie wpłynie na drastyczny wzrost cen energii, a regiony narażone na negatywne skutki zmian otrzymają wsparcie.
W tym celu w 2020 r. opracowany zostanie plan restrukturyzacji rejonów górniczych węgla kamiennego i brunatnego z wykorzystaniem środków unijnych. Polska będzie prowadziła działania mające na celu solidarne podjęcie wyzwania transformacji, aby zapewnić adekwatne środki kompensacyjne państwom i regionom, które mają inny punkt startu w transformacji energetycznej. „Dążenie do zmniejszenia emisyjności wytwarzania energii to zagadnienie bardzo ważne dla UE, dlatego przewiduje się, że w perspektywie finansowej UE określone zostaną specjalne środki na wsparcie sprawiedliwej transformacji regionów górniczych” - czytamy w projekcie polityki energetycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do @Ktoś nikt: Amerykę odkryłeś!
Trzeba pamiętać, że górnictwo to nie tylko górnicy, ale też firmy pośrednie, np. odzieżowe, maszyny itd. Także ewentualna całkowita likwidacja górnictwa będzie katastrofą ekonomiczną
Bzdet. Żadna zlikwidowana kopalnia nie wyczerpała złoża w posiadanym obszarze górniczym. Zasoby geologiczne wchodzą w bilansowe czyli opłacalne do eksploatacji zależnie od ceny surowca. Gdy likwidowano KWK Morxinek cena zbytu 1 Mg węgla koksowego wynosiła ok. 27$