Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 w związku z zamiarem likwidacji Ministerstwa Energii i rozproszenia kompetencji resortu pomiędzy różne inne ministerstwa wystąpiła z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o osobiste zajęcie się sprawą sytuacji w Tauron Wydobycie.
„Jak wynika z opublikowanych w ostatnich godzinach przez grupę Tauron Polska Energia danych finansowych, spółka Tauron Wydobycie (kopalnie: ZG Brzeszcze, ZG Janina, ZG Sobieski) za trzy kwartały br. osiągnęła stratę w wysokości 262 mln zł. Wobec tego, WZZ Sierpień 80 domaga się upublicznienia wyników audytu przeprowadzonego we wrześniu i w październiku br. w spółce Tauron Wydobycie” - czytamy w liście wystosowanym do premiera przez związkowców.
Podkreślają oni, że kopalnie należące do Tauronu Wydobycie mogą stanąć przed perspektywą likwidacji z powodu działań zarządu spółki.
„Wszelkie represje zaś spotykają tych, którzy wykazali olbrzymią wolę do uratowania tych kopalń, jednocześnie zagrażając korupcjogennym układom, polegającym m.in. na zlecaniu bardzo kosztownych, lecz niepotrzebnych (często fikcyjnych) rzekomych „inwestycji”. Nie jest tajemnicą, że beneficjentami tego są spółki należące lub powiązane z niektórymi związkami zawodowymi lub osobami związanymi z niektórymi liderami tychże organizacji związkowych. Nie poprawia to, lecz wręcz ewidentnie wpływa negatywnie na kondycję finansową Tauron Wydobycie, pogłębiając proces upadku spółki” - pisze WZZ Sierpień 80.
Załogi kopalń domagają się zdaniem związkowców informacji o zaleceniach pokontrolnych audytu i znać wiedzieć czy winni zaniedbaniom ponieśli konsekwencje. WZZ Sierpień 80 pisze o głębokiej zapaści, w którą popadły kopalnie Tauronu.
„Pomimo ogromnych pieniędzy zapisanych na inwestycje, nastąpił drastyczny spadek mocy wydobywczej. W 2018 r. wydobyto o 1 mln t węgla mniej. Obecnie natomiast nie nastąpiła żadna poprawa, przez co wszystkie trzy kopalnie spółki nie wydobywają więcej niż 6 tys. t dobowo. Wynika z tego, że środki publiczne zostały zmarnowane lub wyprowadzone ze spółki przy braku jakichkolwiek działań nadzoru właścicielskiego. Sygnały były jasne i znajdowały się w raportach spółki, z którymi nikt z osób kompetentnych się najwidoczniej nie zapoznał” - piszą związkowcy do premiera.
Domagają się informacji na temat tego, jakie „działania zamierza podjąć rząd, nowy resort zajmujący się sprawami górnictwa i Grupa Tauron, aby wdrożyć program naprawczy w Tauron Wydobycie, wyeliminować patologie i nieprawidłowości oraz przywrócić rentowność tej spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK