Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie przedłużył do października 2023 r. ważność decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy ropociągu z Brodów na Ukrainie do Płocka z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim - podała koordynująca projekt spółka "Sarmatia".
Budowa transgranicznej magistrali Brody-Płock, za realizację której odpowiada powołane w 2004 r. Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe "Sarmatia" sp. z o.o., ma zapewnić dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski, a także dalej - do Europy Zachodniej na podstawie zasobów surowca w regionie Morza Kaspijskiego.
Jak poinformował w komunikacie zarząd "Sarmatii", pod koniec października Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie "w drodze wydania postanowienia przedłużył na kolejne cztery lata termin ważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach /.../ dla projektu pn. Budowa rurociągu naftowego Brody - Płock z możliwością jego przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim".
"Sarmatia" wyjaśniła przy tym, iż z uwagi na to, że ważność wydanej dla projektu jeszcze w 2013 r. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach miała się skończyć właśnie w październiku tego roku, spółka we wrześniu zwróciła się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie "z wnioskiem o przedłużenie jej ważności" w trybie ustawy z 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
"Po rozpatrzeniu wymienionego wniosku oraz upewnieniu się, że warunki realizacji inwestycji pozostają aktualne, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie podjął pozytywną decyzję w przedmiotowej sprawie. Ważność decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach została wydłużona do 10 lat, tzn. do października 2023 r." - podkreśliła "Sarmatia".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.