Jak podkreślają przedstawiciele spółki Tauron Wydobycie, uruchomiona właśnie w ZG Sobieski instalacja służąca do zagospodarowania wód dołowych jest unikalna w polskim sektorze górniczym. Dzięki nowoczesnej instalacji oczywszczona kopalniana woda może być wykorzystywana w procesach technologicznych, jako alternatywa dla źródła zaopatrzenia z sieci miejskiej oraz do produkcji ciepła.
Jak zaznaczają przedstawiciele Taurona Wydobycie, ZG Sobieski w Jaworznie należy do kopalń o największym dopływie wód dołowych do wyrobisk w górnictwie węgla kamiennego. Dopływ wód dołowych wynosi około 60 m sześc. na min, co pociąga za sobą konieczność utrzymania w pełnym stopniu sprawności systemu głównego odwadniania. Odpompowywanie wody z podziemnych wyrobisk górniczych jest konieczne, by nie doszło do zalania czynnych zakładów, a często także dla ochrony powierzchni.
W rejonie Piłsudski Zakładu Górniczego Sobieski uruchomiono nowoczesną oczyszczalnię ścieków sanitarnych oraz przebudowano sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Oczyszczona woda odprowadzana jest do zbiornika wód podsadzkowych i wykorzystywana do celów technologicznych. Przedsięwzięcie wpisuje się w działania proekologiczne zakładu górniczego poprzez znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zużycia wody.
- W każdym aspekcie funkcjonowania naszych zakładów górniczych uwzględniamy działania proekologiczne, optymalizujące koszty ich funkcjonowania. Wykorzystywanie potencjału gospodarczego wód dołowych wpisuje się w funkcjonującą w Grupie Tauron Gospodarkę Obiegu Zamkniętego – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Woda dołowa jest wykorzystywana do produkcji ciepła. Zasila ona kaskadową Stację Pomp Ciepła, która osiąga moc 420kW. Pompy produkują rocznie ok. 6000 GJ ciepła pokrywając zapotrzebowanie obiektów łaźni górniczych w rejonie Sobieski. W ZG Sobieski funkcjonuje także stacja uzdatniania wody. Po uzdatnieniu woda jest wykorzystywana na potrzeby użytkowe, jako alternatywa dla źródła zaopatrzenia z sieci miejskiej. Woda dołowa wykorzystywana jest również w Zakładzie Wzbogacania i Odsiarczania Miałów oraz Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla do procesów technologicznych oraz do celów gospodarczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.