Ciąg trzech jaskiń w ścianie dawnego kamieniołomu wapieni dewońskich Kadzielnia w Kielcach na niemal pół roku został wyłączony z użytkowania. Jesienno-zimowa przerwa wynika z przyjętych zasad udostępnienia obiektu, który cieszy się niemałą popularnością.
- Na chwilę obecną mamy dane za okres kwiecień - wrzesień. W tym czasie trasę odwiedziło 22 395 osób, przy czym na koniec roku będziemy uzupełniać tę liczbę o dane za październik, których jeszcze nie mamy zsumowanych - informuje Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach, któremu podlega trasa podziemna.
Trasę podziemną tworzy ciąg trzech jaskiń: Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina na Kadzielni. Zostały one odkryte w trakcie eksploatacji górniczej. Jedna z nich, Jaskinia Prochownia, służyła przez pewien czas jako podziemny skład materiałów wybuchowych dla kamieniołomu. Wydobycie w kamieniołomie ustało w 1962 r., potem teren ten został częściowo zagospodarowany.
W 2009 r. zabezpieczenia trasy jaskiniowej dokonał Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych AMC spod Krakowa, a na początku listopada 2010 r. po raz pierwszy fragment trasy udostępniono zwiedzającym. Wymagało to sporej uwagi, ze względu na możliwe uszkodzenia górotworu w wyniku strzelań górniczych z przeszłości. Wykonane tu prace pozwoliły na bezpieczne wpuszczanie ludzi do podziemi.
- Stan górotworu nie budzi żadnych zastrzeżeń i na poszczególnych odcinkach podziemnej trasy turystycznej nie zaobserwowano żadnych miejsc, które wymagałyby górniczych prac zabezpieczających - potwierdza Michał Poros.
Jaskinie na Kadzielni udostępniane są od 1 kwietnia do ostatniego dnia października, codziennie prócz poniedziałków. W tym roku nie było konieczności czasowego zamykania trasy w sezonie. Jej teoretyczna maksymalna przepustowość wynosi około 28 tys. osób rocznie.
Kieleckie jaskinie są jednymi z kilku grot odkrytych podczas prac górniczych, a potem udostępnionych do zwiedzania. W podobny sposób, dzięki pracom górniczym przy pozyskiwaniu surowców skalnych, odkryta została Jaskinia Raj w Chęcinach oraz Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.