Co najmniej do końca roku można bezpłatnie zwiedzać Centrum Geoedukacji w Kielcach. Obiekt posadowiony na hałdzie byłej kopalni odkrywkowej umożliwia dzięki multimedialnej ekspozycji podróż w czasie przez epoki geologiczne ziemi.
Centrum Geoedukacji działa od 2012 r., ale w tym roku zmieniono ekspozycję oraz salę kinową. W tej ostatniej wyświetlany jest film w standardzie 5D. W nowej scenografii pojawiła się m.in. rafa dewońska. Od 5 sierpnia kino, jak i trasa zwiedzania zostały w nowej odsłonie udostępnione wszystkim chętnym. Na razie to nic nie kosztuje, ale gospodarze obiektu zastrzegają, że w 2020 r. mogą zostać wprowadzone opłaty za wstęp.
Obiekt usytuowany jest w południowo-wschodniej części miasta, na obrzeżach dawnego kamieniołomu Międzygórz Wschodni. Budynek wkomponowany został w zbocze hałdy pogórniczej, a jego budowę poprzedziły wiercenia, mające sprawdzić stabilność podłoża. Hałda składa się z materiału wypełniającego leje krasowe, a także z fragmentów wapieni i dolomitów. Jak zapewnia Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach, hałda jest stabilna, co potwierdziły minione lata użytkowania budynku.
Nie jest to jedyny akcent górniczy w Centrum Geoedukacji. Ściany budynku wykonane są częściowo z lokalnego kamienia, pozyskanego z kamieniołomów na terenie województwa świętokrzyskiego, takich jak: Jaźwica, Bolechowice, Kowala i inne. Urobek z tych kopalń w postaci piaskowca kambryjskiego, wapienia, dolomitu czy innych skał tworzy urozmaiconą mozaikę. Także wewnątrz, na ekspozycji, prezentowane są fragmenty skał z czynnych kamieniołomów, m.in. Kowala, Trzuskawica czy Wiśniówka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.