Informacje m.in. o działaniu komunikacji miejskiej i rowerów publicznych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma zapewnić udostępniona aplikacja. Ma ona służyć przekazywaniu informacji między nadawcami miejskimi a mieszkańcami.
O uruchomieniu aplikacji Vizum na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poinformowała w poniedziałkowym komunikacie komórka GZM koordynująca komunikację miejską - Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM).
Jak zaznaczyli przedstawiciele ZTM, bezpłatna, dostępna dla systemów Android i IoS aplikacja zawiera m.in. moduł "Transport", w którym można sprawdzić najbliższe odjazdy komunikacji publicznej na wybranym z mapy przystanku w okolicy (bez pojazdów dawnego MZK Tychy) oraz dostępność rowerów miejskich w każdej stacji rowerowej.
- Dzięki Vizum przemieszczanie się po Metropolii staje się łatwiejsze. Dodatkowo w module +Wiadomości+ aplikacja oferuje dostęp do informacji o wydarzeniach współorganizowanych przez Metropolię - wskazał ZTM.
W informacji producenta aplikacji podano, że zawiera ona trzy moduły: "Info", "Wydarzenia", "Transport", wraz z funkcją "Moje Miejsca".
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja, mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu, skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest transport publiczny.
W związku z tym Metropolia w coraz szerszym zakresie koordynuje zadania związane z organizacją komunikacji miejskiej na jej terenie. Od początku tego roku przejęła - poprzez swój Zarząd Transportu Metropolitalnego - organizację funkcjonowania całej komunikacji miejskiej od trzech dotychczasowych organizatorów - KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy.
Po integracji systemu taryfowo-biletowego komunikacji miejskiej na terenie ok. 50 miast i gmin, Metropolia w połowie br. wprowadziła też Metrobilet, czyli bilet okresowy umożliwiający podróżowanie autobusami, tramwajami i trolejbusami organizowanymi przez ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich. Emitują go Koleje Śląskie; sprzedaje ZTM.
Metropolia pracuje też nad wdrożeniem nowej wersji systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP) w podregionie tyskim; wcześniejszy organizator komunikacji, MZK Tychy, nie korzystał z tego rozwiązania. Częścią ŚKUP jest system lokalizujący pojazdy, którego dane wykorzystuje aplikacja Vizum.
Nowa wersja systemu ŚKUP w podregionie tyskim ma umożliwiać m.in. płatności bankowymi kartami płatniczymi, a także dać podstawy do zaprojektowania docelowej modyfikacji systemu ŚKUP na terenie całej GZM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.