Planowana przez Rathdowney Polska (oddział kanadyjskiej spółki Rathdowney Resources) budowa kopalni cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej stoi pod dużym znakiem zapytania. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach poinformowała, że 24 października Nadleśnictwo Siewierz wycofało wniosek dotyczący wyrażenia zgody na udzielenie przyrzeczenia dzierżawy gruntów do eksploatacji kopalin ze złóż na terenie nadleśnictwa.
Decyzja ta jest konsekwencją podjęcia przez samorządy w Łazach, Zawierciu, Porębie uchwał sprzeciwiających się budowie kopalni i eksploatacji złóż cynku i ołowiu.
- Sprzeciw gmin to brak zgody samorządu lokalnego na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym miałaby powstać kopalnia, co w obecnym stanie prawnym oznacza, że udzielenie przyrzeczenia dzierżawy gruntów firmie Rathdowney staje się bezprzedmiotowe – informuje Sławomir Cichy, rzecznik prasowy RDLP w Katowicach.
Przeciwko inwestycji protestowali mieszkańcy i ekolodzy. Tymczasem kanadyjska firma zapowiadała 250-400 nowych miejsc pracy przy budowie kopalni i 450 przy prowadzeniu eksploatacji.
Rathdowney Polska nie wydała do 29 października zapowiadanego komunikatu w tej sprawie. Spółka jest oddziałem Rathdowney Resources Limited, kanadyjskiej firmy z branży poszukiwania i eksploatacji surowców mineralnych, notowanej na giełdzie w Toronto. Wchodzi w skład Grupy Hunter Dickinson Inc. (HDI), kanadyjskiego koncernu posiadającego ponad 30-letnie doświadczenie w poszukiwaniu, rozpoznawaniu, udostępnianiu i eksploatacji złóż kopalin na całym świecie.
W ramach Projektu Olza spółka planuje budowę nowoczesnej kopalni podziemnej, eksploatującej złoże systemem komorowo-filarowym. Działalność górnicza ma być prowadzona na głębokości od 100 do 250 m, z wydobyciem ok. 6000 t rud cynku i ołowiu dziennie. Te szacunkowe dane oparto na informacjach Państwowego Instytutu Geologicznego, który badania na tym obszarze prowadził w latach 50. i 80. ub. wieku oraz w oparciu o wiercenia przeprowadzone w ostatnich latach przez kanadyjską spółkę.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kto wygrał 2 wojne swiatową??? bronmy sie przed koncernami!!!
Stanowcze NIE dla kopalni cynku i ołowiu na Jurze!!. Jakiw miejsca pracy i dla kogo?? Przez kopalnię upadnie mnustwo firm w Zawierciu i okolicy oraz cala turystyka. Wtedy dopiero bedzie bezrobocie. Teraz w naszym regio ienie ma z rym problemu.
Tylko, nikt nie bierze pod uwagę zdrowia mieszkańców i nie wspomina o potężnym zbiorniku poflotacyjnym z odpadami! Dla firmy liczą się tylko przepływy finansowe i tyle. Miejsca racy kosztem zdrowia !