Służby odpowiedzialne za BHP w KGHM Polska Miedź kładą duży nacisk na kształtowanie kultury bezpieczeństwa poprzez aktywność fizyczną i konkursy tematyczne adresowane do pracowników i ich rodzin.
- W zdrowym ciele zdrowy duch – tej zasady chcemy się trzymać – zdradził Janusz Matusz, starszy inspektor w Dziale BHP KGHM Polska Miedź, który wziął udział w debacie o pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w ramach II Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego.
- Ten zdrowy duch ma potem przełożyć się w poczucie tzw. dobrostanu u pracownika, a więc jakości życia. Jeśli pracownik ma zaufanie do przedsiębiorcy, kierownika i sztygara, to ma poczucie, że nie jest przedmiotem, ale podmiotem w procesie pracy. To jest bardzo istotne – zwrócił uwagę Matusz.
Istnieje również druga zasada, według której starają się postępować służby bhp w KGHM Polska Miedź. Otóż bezpiecznej pracy powinniśmy się uczyć od najmłodszych lat. Stąd wiele imprez organizowanych dla pracowników zakładów górniczych jest adresowanych do całych rodzin, w tym także do dzieci.
- Jeśli im zaszczepimy umiejętność bezpiecznych zachowań, to z pewnością ta nauka nie pójdzie na marne i będzie owocować w wieku dojrzałym – podkreślił starszy inspektor w Dziale BHP KGHM Polska Miedź.
Jego zdaniem doskonałym miernikiem poziomu bezpieczeństwa pracy w spółkach górniczych nie jest wcale liczba wypadków przy pracy, a liczba stanowisk pracy, na których występuje narażenie na oddziaływanie czynników szkodliwych.
- W zakładach KGHM Polska Miedź takich stanowisk zdecydowanie ubywa. To jest jeden z przyczynków pozwalających stwierdzić, że dobrostan naszych pracowników jest coraz lepszy. Naturalnie na zmniejszającą się liczbę stanowisk pracy, na których występuje narażenie na oddziaływanie szkodliwych czynników wpływ ma wiele czynników, także umaszynowienie stanowisk pracy i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań m.in. klimatyzowanych kabin. Jestem przekonany, że działalność na rzecz kultury bezpieczeństwa pracy w naszych zakładach przekłada się również na zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów naturalnych w porównaniu z górnictwem węgla kamiennego – podsumował Janusz Matusz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.