Działające w Polsce elektrociepłownie, wytwarzające obecnie ok. 14 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej, są w stanie podwoić swój udział w zaopatrzeniu odbiorców w prąd - ocenia prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak.
Rola ciepłownictwa w zaspokajaniu potrzeb energetycznych gmin była w czwartek, 17 października, jednym z tematów trwającego w Katowicach 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W ocenie ekspertów sektor ciepłownictwa systemowego, stojący obecnie przed wyzwaniem zmiany miksu energetycznego na rzecz wzrostu roli gazu i źródeł odnawialnych, jest naturalnym partnerem dla samorządów w działaniach służących zabezpieczeniu ich potrzeb energetycznych - nie tylko dotyczących ciepła, ale także prądu.
Jak podał prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak, ok. 60 proc. ciepła w polskich elektrociepłowniach wytwarzane jest w procesie kogeneracji, czyli łącznie z produkcją prądu. Obecnie ciepłownictwo dostarcza ok. 14 proc. zużywanej w Polsce energii elektrycznej, podczas gdy potencjał w tym zakresie jest dwukrotnie większy.
- W perspektywie do 2030 roku - przy założeniu dobrych uregulowań prawnych - nie ma przeszkód, żeby podwoić ten potencjał. 25-30 proc. energii elektrycznej w kraju może być produkowane w ramach przedsiębiorstw ciepłownictwa systemowego (...). Możemy do tego w najbardziej efektywny sposób wykorzystywać nośniki energetyczne, czyli różnego rodzaju paliwa, dostępne w poszczególnych gminach - powiedział prezes Izby.
Obecnie krajowe ciepłownie w 72 proc. zasilane są węglem kamiennym. Około 8,6 proc. miksu paliwowego stanowi gaz, a niewiele ponad 8 proc. - źródła odnawialne (w przypadku ciepłowni chodzi przede wszystkim o biomasę). Działa zaledwie sześć liczących się instalacji geotermalnych o łącznej mocy powyżej 100 megawatów, choć eksperci szacują, że w Polsce są co najmniej 53 lokalizacje, gdzie znajdują się odpowiedniej jakości źródła geotermalne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.