Już w 2017 r. innowacyjną odzież i bieliznę chłodzącą, mającą chronić ratowników górniczych m.in. przed ogniem, elektrycznością statyczną i przegrzaniem organizmu, opracowało polskie konsorcjum, którego liderem jest Centralny Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. O środkach ochrony indywidualnej pracownika będziemy mówić podczas Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego już 23-24 października w Bystrej Śląskiej.
Rozwiązanie to pozwala monitorować stan fizjologiczny ratowników podczas trudnych akcji pod ziemią. Zestawy odzieży ochronnej i bielizny zostały opracowane przy udziale samych ratowników górniczych, aby poprawić komfort ich pracy i pozwolić na bezpieczne wydłużenie czasu ich pracy podczas akcji w kopalniach, nawet o kilkadziesiąt minut.
Innowacyjne zestawy odzieżowe mają zapewniać bezpieczeństwo i oddawanie ciepła. Składają się z wierzchniej odzieży ochronnej oraz z dwóch alternatywnych wariantów bielizny: z elementami chłodzącymi i bielizny z systemem wentylacji. Zarówno w odzieży, jak i w bieliźnie zastosowano innowacyjne materiały, które pozwalają na ograniczenie dyskomfortu cieplnego ratowników. Kluczowa jest także kompatybilność całego zestawu z wyposażeniem ratownika potrzebnym podczas akcji, jak również sprzętem ochrony układu oddechowego.
Środki ochrony indywidualnej pracownika produkowane są dzisiaj przy użyciu najnowszych technologii. Dynamicznie rozwija się zastosowanie elektronicznych układów chociażby w tekstyliach. Postępowi sprzyjają nowe możliwości przesyłania danych, wytwarzania mikroczujników, integracji systemów elektronicznych oraz stosowania ich np. w odzieży. Tak się dzieje w wielu branżach, m.in. w górnictwie, energetyce i pożarnictwie.
Na rynku w ekspresowym tempie pojawiają się nowe produkty, które mają zdolności do monitorowania zmian związanych z aktywnością człowieka oraz warunkami środowiska, w którym przebywa. Wspierają funkcje fizjologiczne pracowników, zapewniają bezpieczeństwo i chronią ichzdrowie poprzez kontrolowanie funkcji życiowych oraz ostrzeganie o niebezpieczeństwie.
Inteligentna odzież odbiera bodźce tak z ciała człowieka, jak i z otoczenia, w którym pracuje. Reaguje na nie znacznymi zmianami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi. Te bodźce to przede wszystkim temperatura i wilgotność, ale też naprężenia, pole elektromagnetyczne, promieniowanie UV, IR, substancje chemiczne. Inteligentne materiały odpowiadają na nie zmianą np. wymiarów, stanu skupienia, rozkładu naprężeń, współczynnika odbicia światła.
W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy PIB opracowano tkaniny z włóknami celulozowymi zawierającymi materiały przemiany fazowej. Mogą być stosowane pod szczelną odzieżą ochronną i służą zapewnieniu termoregulacji organizmu. Z kolei włókna bikomponentowe zmieniają swój kształt w zależności od temperatury otoczenia, pozostają płaskie w temperaturze pokojowej, za to rozszerzają się nierównomiernie i skręcają w temperaturze wyższej. Przykładem high-tech są też włókna zdolne do przekształcania szerokiego widma światła słonecznego w ciepło. Są wykorzystywane w produkcji odzieży chroniącej przed niskimi temperaturami.
Nad Akademią BHP patronat sprawują: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Wyższy Urząd Górniczy.
Konferencja będzie poświęcona chorobom zawodowym i parazawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem chorób kardiologicznych. Jej temat narodził się po podsumowaniu pierwszej edycji imprezy, kiedy omawiano problem schorzeń kardiologicznych wśród górników i konieczności wprowadzenia dodatkowych badań profilaktycznych. Wśród prelegentów pojawią się prof. Andrzej Bochenek z Polsko-Amerykańskch Klinik Serca oraz prof. Zbigniew Gąsior ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach pierwszej pomocy i obejrzą pokaz medycyny pola walki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.