W niedzielę, 13 października, odbędą się wybory parlamentarne. Podczas głosowania Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą zasiadać w parlamencie przez następne cztery lata. Jak prawidłowo zagłosować?
Aby wziąć udział w wyborach, każdy głosujący musi odwiedzić odpowiedni dla miejsca zameldowania lokal wyborczy, chyba że wcześniej złożył wniosek o głosowanie w innym miejscu. W lokalu wyborczym głosujący zostanie poproszony o okazanie dokumentu ze zdjęciem, np. dowodu osobistego lub paszportu. Osoby, które znajdują się w spisie wyborców, otrzymają dwie karty do głosowania, których odbiór trzeba potwierdzić podpisem w spisie wyborców.
Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów, a ich nazwiska znajdują się na szarym tle. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego (może też mieć znak graficzny). Po odnalezieniu kandydata, na którego chcemy zagłosować, trzeba postawić znak „X” w kratce przy jego nazwisku. Ważne jest to, aby postawić znak tylko przy jednym kandydacie i tylko na jednej liście – jeżeli znaków będzie więcej albo nie postawimy go wcale, wtedy głos będzie nieważny. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku głosowania na kandydata do Senatu. W tym przypadku nazwiska będą na żółtym tle, a pod nazwiskiem będzie nazwa albo skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu. Informacje, w jaki sposób oddać głos, można znaleźć na dole karty do głosowania, a w razie wątpliwości, jak poprawnie głosować, można również zapytać o to członków obwodowej komisji wyborczej.
W tegorocznych wyborach będzie można głosować na kandydatów zarejestrowanych w pięciu głównych ogólnopolskich komitetach wyborczych. Są to (wg kolejności wylosowanych numerów list wyborczych): KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni. Oprócz tego listy wyborcze zarejestrowały też, choć nie w całym kraju, następujące komitety wyborcze: KW Prawica, KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów, KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca.
Lokale wyborcze, tak jak w przypadku poprzednich głosowań, będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. Następnie urny wyborcze zostaną zapieczętowane i rozpocznie się liczenie głosów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.