– Solidarność i sprawiedliwość to słowa-klucze do powodzenia procesu europejskiej i polskiej transformacji energetycznej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w poniedziałek, 7 października, na Kongresie 590 odbywającym się w Jasionce k. Rzeszowa. Jest to jedno z najwiekszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Kongres potrwa do wtorku, 8 października.
Jak poinformowały portal netTG.pl służby prasowe resortu, przed panelem dyskusyjnym pod tytułem „Miks energetyczny Polski w 2040 r. Jak finansować transformację energetyczną?” odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Tchórzewski podsumował cztery lata działalności resortu i przedstawił plany na przyszłość. Zaprezentowany został również film opisujący osiągnięcia Ministerstwa Energii i wyzwania, z którymi polska energetyka będzie musiała się zmierzyć.
Minister energii zaprezentował plan transformacji, jakiej będzie musiał zostać poddany polski sektor energetyczny, by sprostać wyzwaniom stawianym między innymi przez ambitną politykę klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej, a także globalne trendy takie jak odchodzenie od wykorzystania paliw kopalnych czy bezwarunkowe zwiększanie wykorzystania OZE.
Minister Tchórzewski podkreślił, że zmiany są potrzebne i nieuniknione, jednak transformacja w Polsce i całej UE musi jego zdaniem zapewnić konsumentom pewny i stały dostęp do energii w akceptowalnych cenach i przy stopniowym minimalizowaniu negatywnego wpływu energetyki na środowisko naturalne.
– Polityka energetyczna, jaką wyznacza polski rząd, prowadzi do ogromnej zmiany – zwiększy się wykorzystanie źródeł nisko i zeroemisyjnych, znacznie zostanie ograniczony wpływ sektora na środowisko. Jednocześnie zależy nam na tym, aby ta transformacja energetyczna przeprowadzona została w sposób technicznie bezpieczny i sprawiedliwy – powiedział minister Tchórzewski. – Priorytetem są bezpieczne dostawy energii oraz stabilny i zrównoważony rozwój gospodarczy uwzględniający dbałość o czystość powietrza i zdrowie Polaków – dodał.
Minister energii zaznaczył, że z perspektywy Polski przedstawiona przez Komisję Europejską wizja neutralności klimatycznej już w 2050 r. jest bardzo ambitna, a jej wdrożenie może okazać się bardzo trudne nie tylko dla Polski. Minister wskazał, że na całym świecie państwa mierzą się obecnie z tzw. trylematem energetycznym, nad którego rozwiązaniem dyskutował w zeszłym miesiącu wiceminister energii Tomasz Dąbrowski wraz z delegatami ze 150 krajów podczas 24. Kongresu Światowej Rady Energetycznej. Problem ten polega na konieczności wypracowania równowagi między trzema elementami kluczowymi dla rozwoju gospodarek – zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zachowania konkurencyjności gospodarki oraz redukcji emisji w trosce o środowisko naturalne.
Minister odniósł się również do kwestii związanych z kosztami społecznymi planowanych przemian.
– Aby przeprowadzenie transformacji odbyło się przy społecznej akceptacji, długoterminowa strategia UE powinna uwzględniać wpływ na regiony zależne od wydobycia i wykorzystania węgla – niezbędne jest adekwatne, uwzględniające lokalne i historyczne uwarunkowania, wsparcie tych obszarów – powiedział minister Tchórzewski. – W naszej ocenie, niecałe 5 mld euro, przewidziane w stanowisku Parlamentu Europejskiego na wsparcie regionów węglowej w przyszłej perspektywie finansowej EU jest dalece niewystarczające – dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.