Miód z jastrzębskiej pasieki - to nowy projekt edukacyjny JSW skierowany do najmłodszych. Na terenie ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie powstała pasieka, która ma chronić te pożyteczne owady, a przy okazji edukować - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe spółki.
Projekt realizowany jest przez Zespół CSR Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz JSW Innowacje. Zakłada kompleksowe działania edukacyjne i praktyczne. W sierpniu na terenie przykopalnianym ruchu Borynia została otworzona pasieka. Natomiast już od 1 października lokalne szkoły biorą udział w Grze Miejskiej realizowanej w Jastrzębiu-Zdroju. W ramach projektu dzieci i młodzież mogą też napisać artykuł poświęcony ochronie pszczół oraz wziąć udział w konkursie tematycznym ogłoszonym przez National Geographic Kids.
Gra Miejska to konkurs dla grup szkolnych przygotowany w formie podchodów. Uczniowie, pod opieką nauczyciela, udają się na trasę i dzięki wskazówkom geograficznym powinni odnaleźć sześć ilustrowanych plansz z zadaniami. Cała trasa ma długość około 3 km, a punkty kontrolne poukrywano w ciekawych zakątkach miasta. W ten sposób młodzież nie tylko zdobywa wiedzę na temat pszczół, ale poznaje historię i geografię najbliższej okolicy. Gra Miejska ruszyła 1 października i będzie trwała przez cały miesiąc. Gotowe zadania oceni jury.
W czasie przygotowywania odpowiedzi do zadań będzie można korzystać z pomocy naukowych. Jednak najlepszą formą przygotowania dla uczestników konkursu będzie wizyta w pasiece. Młodzież może tam poznać nie tylko zwyczaje roju i hierarchię rodziny pszczelej, ale dowie się, jak zbudowany jest ul i do czego można wykorzystać produkty pochodzenia pszczelego. W pasiece czeka wystawa plakatów pochodzących z wielokrotnie nagradzanej w Polsce i za granicą książki pt. „Pszczoły” autorstwa Wojciecha Grajkowskiego, ilustrowanej przez Piotra Sochę, która została wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry.
Pasieka będzie czynna do końca października. Do tej pory odwiedziło ją 200 dzieci. Odwiedziny w pasiece powinny zostać zaplanowane z wyprzedzeniem i zgłoszone w Zespole CSR Jastrzębskiej Spółki Węglowej pod nr tel. 32 756 44 12 lub 32 756 43 39 (wizyty indywidualne oraz grupowe). Podsumowanie projektu oraz wręczenie nagród zwycięskim drużynom Gry Miejskiej odbędzie się późną jesienią.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Te pszczoły bedą zbierać miód z nowej hałdy co JSW chce nam zafundować w Boryni ?!