W ciągu trzech lat Główny Instytut Górnictwa i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego chcą zbudować informatyczny system zarządzania terenami pogórniczymi na terenie woj. śląskiego. Chodzi o ogólnodostępną bazę danych o takich terenach, ułatwiającą ich ponowne zagospodarowanie.
Umowę o dofinansowanie tego przedsięwzięcia środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 podpisano w środę, 2 października, w Katowicach, podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju konferencji "Kongres Programu dla Śląska".
- Udało nam się wypracować w trybie pozakunkursowym model współpracy w zakresie rewitalizacji poprzemysłowych terenów pogórniczych. To ważny projekt, który pozwoli wypracować jeszcze lepszą bazę diagnostyczną do tego, w jakim kierunku woj. śląskie powinno zdążać: ile mamy terenów, które powinny być zrewitalizowane - powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
W rozmowie z PAP wicedyrektor wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego Stefania Koczar-Sikora dodała, że obecna współpraca regionu z GIG będzie swego rodzaju kontynuacją współpracy z poprzedniej perspektywy, w ramach której powstał geoportal woj. śląskiego pod nazwą: ORSIP - Otwarty Regionalny System Informacji Przestrzennej.
- Obecnie zawężamy pracę do warstwy terenów pogórniczych. Będziemy waloryzować te tereny i scenariuszować. To znaczy badać ich wartość pod kątem ich przyszłego użytkowania - na cele gospodarcze, środowiskowe czy społeczne. Tego nie było w tej pierwszej generacji ORSIP - zaznaczyła Koczar-Sikora.
Do rozplanowanego na trzy lata przedsięwzięcia, oszacowanego na 5,8 mln zł, RPO zapewni blisko 5,2 mln zł dofinansowania. Liderem projektu "Rozbudowa systemu zarządzania terenami pogórniczymi na terenie woj. śląskiego" jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach; partnerem -Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Projekt nie znajdował się dotąd na liście zadań Programu dla Śląska.
Jak wynika z informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę GIG Sylwię Jarosławską-Sobór, celem projektu jest wdrożenie nowej, ogólnodostępnej e-usługi w postaci bazy danych terenów pogórniczych na terenie woj. śląskiego wraz z waloryzacją tych obszarów, na rzecz wsparcia procesu ich przekształceń i ponownego wykorzystania.
- Projekt obejmuje szereg kompleksowych działań zmierzających do budowy i uruchomienia platformy informacyjnej pod nazwą OPI TPP 2.0, zwiększającej dostęp do informacji publicznych o terenach pogórniczych i ich otoczeniu w postaci e-usługi - wyjaśniła Jarosławska-Sobór.
W ramach projektu udostępnione mają zostać też zintegrowane w formie cyfrowej, rozproszone dotąd dokumenty i materiały o terenach pogórniczych i prowadzonej na ich obszarze działalności.
Przedsięwzięcie ma wspierać procesy planowania długofalowej polityki inwestycyjnej na terenach pogórniczych, zrównoważonego zarządzania przestrzenią w regionie jak również wspomagania decyzji inwestycyjnych oraz pozyskiwania środków na rewitalizację tych terenów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.