Jedna z wtorkowych, 1 października, sesji kongresu Energy Summit 2019 była poświęcona bezpieczeństwu dostaw surowców energetycznych. W panelu tym brał udział m.in. przewodniczący komitetu ds. polityki klimatyczno-energetycznej przy Krajowej Izbie Gospodarczej Herbert Leopold Gabryś, który podzielił się uczestnikami swoimi spostrzeżeniami.
W czasie dyskusji omawiano m.in. zmianę miksu energetycznego w Unii Europejskiej, różne podejścia krajów Wspólnoty do polityk i strategii energetycznych oraz starano się stwierdzić, czym jest bezpieczeństwo energetyczne.
- Bezpieczeństwo dostaw pojmowane przez gospodarkę jest jako ciągłość dostaw i ceny, która nie niszczy konkurencyjności. Z jednym i drugim myślę, ze Europa będzie miała problemy – zdiagnozował Gabryś, który przytoczył dane.
- Europa jest w 51 proc. uzależniona do dostaw zewnętrznych. Ten wskaźnik rośnie – wskazał. Jego zdaniem polityka klimatyczna UE zabrnęła w ślepą uliczkę, czego najlpeszym przykłdem jest to, że pewne gałęzie gospodarki opuszczają Europę.
Ekspert KIG na tym tle zaprezentował sytuację Polski.
- W 31 proc. jesteśmy uzależnieni od dostaw zewnętrznych. Jesteśmy bezpieczni, bo mamy własne zasoby i potrafimy z nich coraz lepiej korzystać – ocenił. Podkreślił także fakt, że bezpieczeństwo energetyczne jest uznawane w krajach europejskich jako jeden z ważniejszych wyznaczników niepodległości.
Ekspert KIG zastanawiał się także nad kosztami transformacji energetycznej.
- Jak przekonać społeczeństwo, że aby walczyć o ekologię, nie wystarczyć wymalować sobie twarzy na zielono i nauczyć się kilku haseł. Za to wszystko trzeba będzie zapłacić – stwierdził.
Według Gabrysia Polska ok. 2050 r. powinna być blisko neutralności klimatycznej, ale dojdzie do niej inną drogą.
- Rzecz w tym, by nie tworzyć politycznych iluzji, ale polityczne programy, które nie narażałyby gospodarki na kryzys, a niestety kryzys nam grozi – podsumował ekspert.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.