Łącznie 148 nowych projektów znalazło się w aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji "Bytom 2020+". Zaktualizowany dokument w poniedziałek, 23 września, trafi pod obrady bytomskiej rady miasta, następnie będzie weryfikowany przez urząd marszałkowski.
Pod koniec marca br., po dwóch latach od przyjęcia pierwotnego bytomskiego GPR, przeprowadzono jego monitoring. W dokumencie znalazły się m.in. opis zmian zaistniałych w podobszarach rewitalizacji, a także rekomendacje, w jakich kierunkach powinien zmieniać się program.
Jak informowały w maju br. władze miasta, monitoring ujawnił szereg problemów. Część zapisanych w GPR projektów nie jest realizowana, ponieważ realizatorzy nie podołali zadaniu; część projektów zdezaktualizowała się ze względu na zmiany makrostrukturalne, jak spadek bezrobocia; część nie doczekała się realizacji z uwagi na niedoszacowanie czy trudności w wyłonieniu wykonawców.
Zgodnie z danymi z maja br., na 126 projektów pierwotnego GPR, złożono 79 wniosków o dofinansowanie, spośród których pięć otrzymało negatywną ocenę, 15 wybrano do dofinansowania, a dla kolejnych 49 zawarto umowę o dofinansowanie i rozpoczęto realizację. Dwa wnioski o dofinansowanie pozostały bez rozpatrzenia, dla trzech projektów odstąpiono od realizacji umowy, a siedem projektów nie zostanie zrealizowanych decyzją wnioskodawców. Spośród niezłożonych 37 wniosków - sześć było w maju br. w trakcie przygotowania.
Jak podawały ponadto władze Bytomia, kontrole przeprowadzone przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego wykazały liczne nieprawidłowości w realizacji już dofinansowanych wniosków. Zarzuty dotyczyły błędów w przetargach i oznaczały kary na miasto przekraczające 1 mln zł. Obecne władze samorządowe miasta obwiniły tu za zaniedbania poprzedników.
Z monitoringu wynikało też, że GPR wymaga uaktualnienia - aby ożywić miasto, należy więcej uwagi i środków skierować na Śródmieście. Zrewitalizowane Śródmieście ma odzyskać funkcję centrotwórczą: ma przyciągać inwestorów i stać się przestrzenią integracji mieszkańców. Samorząd chciał też, aby beneficjentami dotacji unijnych finansowanych z OSI były podmioty zewnętrzne, np. wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe czy przedsiębiorcy.
Nabór uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych trwał od końca maja do końca czerwca. W efekcie, jak podało w piątek miasto, na listę uzupełniającą do GPR trafić może łącznie 148 nowych projektów wyłonionych spośród 180 zgłoszonych w naborze.
Obejmują one m.in.: remonty kamienic, zagospodarowanie terenów zewnętrznych, rozwój mieszkalnictwa socjalnego i wspomaganego oraz infrastruktury społecznej (centra usług społecznościowych, przedszkola, żłobki) czy renowacje obiektów zabytkowych. Działania nieinwestycyjne to projekty w zakresie pedagogiki ulicy, programy aktywności lokalnej oraz projekty kierunkowane na poprawę sytuacji zawodowej osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem.
Pomysłodawcami są wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, jednostki miejskie i instytucje, wśród nich Opera Śląska czy Muzeum Górnośląskie.
- Przystępujemy do zapowiadanej w maju aktualizacji GPR. Zgodnie z nakreślonymi w raporcie monitoringowym kierunkami zmian, chcemy położyć większy nacisk na rewitalizację Śródmieścia, które powinno być wizytówką miasta i przestrzenią integracji mieszkańców. Nie zmienia to faktu, że rewitalizacja będzie kontynuowana także w Bobrku, Rozbarku czy Kolonii Zgorzelec - zapewnił w piątek, 20 września, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.