Minister Środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego Chełm II w Lubelskim Zagłębiu Węglowym - podała spółka. Koncesja obejmuje złoże na obszarze 96,77 km kw. i została udzielona na cztery lata.
- Analizujemy różne możliwości poszerzenia bazy zasobowej, a Lubelskie Zagłębie Węglowe jest jedną z nich. Złoże Chełm II może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia wartości i potencjału naszej spółki - powiedział prezes JSW Włodzimierz Hereźniak, cytowany w czwartkowym komunikacie firmy.
Koncesja badawcza pozwoli Jastrzębskiej Spółce Węglowej przeprowadzić dodatkowe badania warunków geologiczno-górniczych, a więc zasobności złoża, warunków zalegania, miąższości pokładów, parametrów koksowniczych węgla, a także warunków hydrogeologicznych i gazowych pod kątem ewentualnych zagrożeń. Działania te mają posłużyć lepszemu zaprojektowaniu ewentualnej eksploatacji złoża.
Wiceprezes JSW ds. technicznych Tomasz Śledź ocenił, że dla firmy surowcowej, takiej jak Jastrzębska Spółka Węglowa, najistotniejsze jest zapewnienie dostępu do zasobów węgla koksowego. JSW zamierza robić to nie tylko poprzez inwestowanie w dostępne już złoża, ale również w udostępnianie nowych złóż i nowych poziomów wydobywczych.
- Baza zasobowa będzie stale powiększana, zwłaszcza w przypadku węgla koksowego typu 35. Poszukiwanie nowych złóż wpisuje się w strategię rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która ma na celu zabezpieczenie wydobycia do 2030 roku - podkreślił wiceprezes Śledź.
Na dokładniejsze rozpoznanie złoża JSW ma - zgodnie z decyzją Ministerstwa Środowiska - cztery lata. W tym czasie planowane jest wykonanie pięciu otworów badawczych złoża Chełm II w wydzielonym obszarze Rejowiec. Później, po szczegółowej analizie, zarząd JSW będzie podejmował ewentualne decyzje dotyczące przyszłości zagospodarowania złoża.
Obecnie JSW jest w trakcie budowy nowej kopalni Bzie-Dębina na Śląsku - inaugurację nowo budowanego zakładu, z zapowiadanym udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, zaplanowano na 25 września, a pierwszy węgiel koksowy z tej kopalni spodziewany jest za 2-3 lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
O ... Ciąg dalszy degradacji środowiska