Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dotyczących ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w początkowej fazie działania – to najważniejsze zmiany przewidziane nowelizacją ustawy "Prawo własności przemysłowej" - poinformował resort przedsiębiorczości i technologii.
Pierwsze czytanie ustawy odbyło się w Sejmie w środę, 11 września.
Projekt nowelizacji realizuje postulaty zgłoszone w Białej Księdze Innowacji z zakresu własności przemysłowej przez zainteresowane środowiska, szczególnie przez przedsiębiorców. Nowe przepisy regulują m.in. kwestie udzielania patentów na wynalazki, przyznawania praw ochronnych na wzory użytkowe, a także praw z rejestracji wzorów przemysłowych.
- Celem przygotowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nowelizacji jest gruntowna przebudowa systemu ochrony własności przemysłowej, tak aby zgłaszanie i korzystanie z uzyskiwanych praw było prostsze i przyjazne dla użytkowników. To z kolei, mam nadzieję, skłoni polskich przedsiębiorców, żeby mocniej chronili swoje pomysły i produkty. Szczególne znaczenie projekt powinien mieć dla start-upów z branży IT, które od teraz będą mogły chronić swoje rozwiązania za pomocą patentów udzielanych na wynalazki realizowane za pomocą komputera – wyjaśnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Na nowych przepisach skorzystają również pracownicy Urzędu Patentowego RP oraz środowisko prawnicze.
- Dzięki wdrożeniu nowych przepisów ma się również zwiększyć kadra ekspertów, którzy oceniają zgłoszenia dotyczące ochrony patentowej. Natomiast do prowadzenia spraw dotyczących wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – zostaną dopuszczeni również adwokaci i radcowie prawni - dodaje szefowa MPiT.
Resort przytacza najistotniejsze zmiany planowane w Prawie własności przemysłowej:
Nowe regulacje wejdą w życie po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dzięki temu przedsiębiorcy i inni użytkownicy systemu ochrony własności przemysłowej będą mogli się do nich prawidłowo przygotować.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.