Kluby poselskie poparły w środę projekt Prawa zamówień publicznych przygotowany przez resort przedsiębiorczości i technologii. Do projektu zgłoszono jednak szereg poprawek, które zostaną teraz rozpatrzone przez Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji.
Jak mówił poseł sprawozdawca ustawy Wojciech Murdzek (PiS), projekt nowego Prawa zamówień publicznych "ma zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych i zwiększyć dostęp do rynku zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw, lepiej zarządzać całym procesem zakupowym, zwiększyć rolę współpracy zamawiającego i wykonawcy, usprawnić systemy odwoławcze, system kontroli, pozwolić na identyfikację zamówień strategicznych i tych zamówień, które mają charakter innowacyjny".
Podkreślił, że istotnym elementem projektu jest usprawnienie procedury udzielania zamówień publicznych szczególnie w postępowaniach o wartości poniżej progów unijnych.
- Interesujące są np. rozwiązania wprowadzające obowiązek dokonania analizy przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, aby uzyskać jak najlepsze efekty z danych nakładów i wybrać optymalne metody i środki służące osiągnięciu założonych celów - ocenił.
Wskazał również, że projektowane przepisy pozwalają precyzyjnie określić zasady współdziałania prowadzenia katalogu klauzul zakazanych, jeśli chodzi o treści umowy. Wprowadzają też nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia, co jest niezwykle ważne, a także obowiązek stosowania zaliczek lub częściowych płatności w umowach powyżej 12 miesięcy.
Kolejnym elementem projektowanej ustawy są szczegółowe zasady dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy, gdzie wysokość zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy, jeżeli w ofercie podano cenę jednostkową lub ceny jednostkowe. Zabezpieczenie ustala się w wysokości nieprzekraczającej 5 proc. ceny całkowitej.
Murdzek zwrócił też uwagę, że w celu uproszczenia prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w projekcie ustawy została przewidziana zasada fakultatywności wadium, mająca zastosowanie do wszystkich postępowań prowadzonych w oparciu o przepisy ustawy. Usprawniono także postępowanie odwoławcze, a także wprowadzono mechanizmy mediacji lub innych polubownych rozwiązań w przypadku sporów.
- Wprowadzone przepisy pozwolą lepiej zadbać o interesy podwykonawców, obniżenie opłat sądowych od skarg w drugiej instancji zapewni większą dostępność dla małych i średnich przedsiębiorstw korzystania ze skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej. Ograniczone zostaną formalności w postępowaniach niekonkurencyjnych, np. w trybie z wolnej ręki, doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące trybów negocjacyjnych - wskazał.
Jak dodał, w projekcie zawarte są także rozwiązania dotyczące procedur związanych z partnerstwem innowacyjnym. - Zostanie też zupełnie przemodelowany zbiór rozwiązań w procedurach konkursowych. Rozwiązania nowej ustawy wzmacniają rolę Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowaniu i propagowaniu dobrych praktyk, które będą wspierały zamawiających - wymieniał.
Anna Kwiecień, występując w imieniu klubu PiS, podkreślała, że Prawo zamówień publicznych jest bardzo ważną ustawą, która będzie miała istotny wpływ na jakość prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zwracała uwagę, że potencjał obecnej ustawy został wyczerpany, a nowe przepisy pomogą małym i średnim firmom. Zgłosiła jednak poprawki do projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.