Na jakim etapie są prace nad inicjatywą Transformacji Regionów Górniczych w województwie śląskim? Podczas górniczego okrągłego stołu w Głównym Instytucie Górnictwa stan zaawansowania prac przedstawił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
- Do 2050 r. województwo śląskie opuści 800 tys. mieszkańców. Dlatego podjęliśmy się kreowania wizji i rozwoju regionu, we współpracy z agendami rządowymi. Odpowiadamy za region w całości i z tego będziemy rozliczani – mówił Chełstowski.
Podkreślił, że województwo śląskie, jako jeden z pierwszych regionów pilotażowych, od początku aktywnie zaangażowało się w działania Komisji Europejskiej w ramach Platformy Regionów Górniczych. Samorząd pracuje nad rozwiązaniami i projektami ukierunkowanymi na przyspieszenie sprawiedliwej transformacji od dawna. Od ponad 1,5 roku – dzięki inicjatywie Transformacji Regionów Górniczych – jeszcze bardziej intensywnie. Strona polska przedstawiła Komisji Europejskiej dotychczas 26 przedsięwzięć pilotażowych dla Śląska. To 14 przedsięwzięć krajowych, 12 przedsięwzięć regionalnych (8 projektów samorządu województwa, 2 projekty Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, po jednym Uniwersytetu Śląskiego i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).
W Głównym Insytucie Górnictwa marszałek Jakub Chełstowski @JakubChe prezentuje działania podejmowane przez Zarząd Województwa Śląskiego w zakresie transformacji regionów górniczych w #Śląskie pic.twitter.com/18lzdhd8l5
Obecnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, największego w Unii o wartości 3,5 mld euro, co czwartą złotówkę przeznaczono na Śląsku na wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Kolejne niemal 1,5 mld euro dedykowaliśmy wsparciu innowacyjności i przedsiębiorczości, edukacji, rewitalizacji społecznej i infrastrukturalnej oraz rynku pracy. Województwo śląskie w ramach RPO przeznaczyło ponad 100 mln euro na realizację projektów w ramach tej inicjatywy.
W marcu 2019 r. zarząd województwa powołał zespół regionalny dla inicjatywy regionów górniczych w województwie śląskim, którego zadaniem jest uspołecznienie procesu przygotowania nowych projektów, koordynacja działań i monitorowanie postępu realizacji projektów.
- Zespół liczy obecnie 39 członków z bardzo różnych środowisk, którzy reprezentują różne perspektywy patrzenia na proces transformacji – mówił marszałek Chełstowski.
W lipcu 2019 r. zespół przyjął Plan Działań Transformacji Regionu, zawierający diagnozę wyzwań i problemów, kierunki działań oraz projekty priorytetowe na kwotę ok. 2 mld zł. To baza i punkt odniesienia dla podjęcia dalszych działań strategicznych i programowych na rzecz transformacji. Plan działań wskazuje trzy główne priorytety: region zielonej transformacji, region transformacji kierunkowany na zrównoważoną gospodarkę oraz region transformacji integrujący mieszkańców.
W planie działań wskazano trzy cele operacyjne. To wysoka jakość życia w regionie, konkurencyjność gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach środowiskowych, rozwój przemysłów kreatywnych i czasu wolnego.
Ważnym obszarem zainteresowania samorządu województwa jest rewitalizacja terenów pogórniczych i poprzemysłowych. Samorząd wojewódzki planuje pełnić funkcję Strategicznego Operatora Rewitalizacji w regionie.
- My też pewnie poniesiemy w regionie jakąś porażkę. Musimy to założyć. Są takie miasta jak Katowice, które transformację przeszły w sposób bardzo udany. Są i takie miasta jak Bytom, które sobie z tym kompletnie nie poradziło. Wspomagamy je mocno – mówił marszałek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.