– Wszystkim nam bliski jest ideał społecznego solidaryzmu, zbudowanego na fundamentach porozumień 1980 r. To mocne fundamenty pod pokój społeczny i ład moralny. Obrona i przekaz wartości, o które walczyli nasi poprzednicy, także 39 lat temu tutaj w Jastrzębiu, zależy od każdego z nas. To dziedzictwo jest darem i zadaniem! – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w homilii podczas mszy św. w zbudowanym przez górników kopalni Manifest Lipcowy kościele "Na Górce" w Jastrzębiu-Zdroju.
W wtorek, 3 września, przed południem z okazji 39. rocznicy podpisania porozumień między górnikami a władzą PRL w 1980 r., w świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki odprawiono uroczystą mszę św., którą koncelebrował metropolita katowicki. Uczestniczyli w niej m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożeną Borys-Szopą i wiceministrem energii Adamem Gawędą, śląscy parlamentarzyści i europosłowie, wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, samorządowcy oraz liczni przedstawiciele górnictwa z kierownictwem spółek i kopalń a także związkowcy NSZZ Solidarność (z przewodniczącym Komisji Krajowej Piotrem Dudą) i Solidarność '80.
- Wspominając wydarzenia sprzed 39 lat, dziękujemy za ludzi Solidarności, którzy mieli poczucie godności człowieka i obywatela oraz ciążących na nim obowiązków wobec całości narodu i państwa – mówił abp. Wiktor Skworc.
Metropolita przypomniał, że kościół zbudowali przed laty górnicy jastrzębskich kopalń. Podczas strajków i w stanie wojennym w latach 80. mogli w tej świątyni „stanąć z kolan i upomnieć się o prawa człowieka i pracownicze”.
- Tu w kościele, budowanym pracą i ofiarą jastrzębskich górników, głoszona Ewangelia uwalniała ludzi pracy spętanych przemocą komunistycznego systemu. To tu mieszkańcy tego miasta, tworzący wspólnotę, na fundamencie wiary stanęli z kolan w poczuciu godności i stanowczo upomnieli się o prawa człowieka i o prawa pracownicze. Dziś dziękujemy za tych wszystkich, którzy mieli odwagę upomnieć się o to, co człowiekowi właściwe i przynależne, aby ostatecznie zasiąść do stołu rozmów i podpisać porozumienie. Po dziś z tych porozumień czerpiemy – mówił abp. Skworc.
Przypomniał, że strajk w kopalni Manifest Lipcowy (dzisiaj Zofiówka) 27 sierpnia na nocnej zmianie rozpoczął się na znak solidarności ze stoczniowcami protestującymi w Gdańsku i Szczecinie. Górnicy dołożyli do postulatów z wybrzeża własne żądania i 3 września 1980 r. o świcie, po kilkunastu godzinach negocjacji, zawarli z władzami 29-punktowe historyczne porozumienie. Oprócz głównych sierpniowych praw i wolności (jak zwłaszcza prawa do zrzeszania się w niezależnych związkach zawodowych) wywalczono m.in. wolne soboty i zasadę dobrowolności pracy w niedziele, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy kopalń (7 dni w tygodniu), jednolite świadczenia rodzinne w całej Polsce.
Abp Wiktor Skworc podkreślił, że godnościową i odpowiedzialną postawę protestujących w sierpniu 1980 r. wzmacniało nauczanie papieża Jana Pawła II.
- Nie ulega wątpliwości, że to poczucie odpowiedzialności zostało wzmocnione najpierw wyborem, a potem obecnością w kraju papieża Jana Pawła Wielkiego. W tym roku wspominamy 40-lecie tego wydarzenia i jego wizyty w Ojczyźnie po wyborze – dodał abp Skworc.
Rozważając znaczenie rocznicowych historycznych porozumień metropolita katowicki zachęcał:
- Pomyślmy, w jakich sprawach powinniśmy dzisiaj jako społeczeństwo porozumiewać się, czyli rozumnie wspólnie działać? Na myśl przychodzą dwie sprawy: pokój społeczny i ład moralny. (...) Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj o ludzi sumienia. Być człowiekiem sumienia to angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a nie godzić się nigdy na zło. Obrona i przekaz wartości, o jakie walczyli nasi poprzednicy 39 lat temu w Jastrzębiu zależy od każdego z nas. To dziedzictwo jest darem i zadaniem do podjęcia, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Trzeba odważnie wołać z tego miejsca, z jastrzębskiej ziemi za św. Pawłem i bł. ks. Janem Popiełuszką: "Nie daj się zwyciężyć złu, nie ustępuj mu miejsca, bo się zakorzeni i zniewoli, i wrośnie w instytucje i doktryny! Dlatego zło dobrem zwyciężaj". Tylko tak można przekazywać dziedzictwo solidarności – powiedział abp Wiktor Skworc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.