Grażyna Łobaszewska - wybitna wokalistka, kompozytorka i pedagog - będzie gwiazdą tegorocznego Festiwalu Orkiestr Dętych w Rudzie Śląskiej. Na scenie wystąpi również zespól The Sound Pack oraz rudzkie orkiestry górnicze: Pokój, Halemba i Bielszowice. Ta ostatnia zagra koncert jubileuszowy z okazji 100-lecia swojej działalności artystycznej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 8 września w parku im. Augustyna Kozioła. Początek o godz. 14.00 - informują służby prasowe rudzkiego magistratu.
W tym roku festiwal poprzedzą trzy koncerty w przestrzeni miejskiej, które odbędą się 1 i 6 września. Celem tych nietypowych występów będzie promocja wydarzenia oraz zaproszenie mieszkańców na imprezę.
- W niedzielę koncert promenadowy zabrzmi w Bielszowicach na parkingu przy sklepie Biedronka, a także w Nowym Bytomiu, na placu Jana Pawła II. Z kolei w piątek, 6 września, na Festiwal zaprosi orkiestra dęta KWK Halemba, która zagra przy swojej kopalni – zapowiada Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej.
Festiwal rozpocznie się o godz. 14.00. Jako pierwsza swój repertuar zaprezentuje orkiestra dęta Pokój pod dyrekcją Jacka Kampy. Historia orkiestry jest swoistym odzwierciedleniem zmian zachodzących w rudzkich kopalniach. Powstała w 1922 r., ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie Wanda – Lech i Pokój połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 r. powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni Pokój i Walenty-Wawel. Grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni Walenty-Wawel dyrygował Augustyn Kozioł, którego imię nosi festiwal.
Na godz. 15.10 przewidziany jest koncert orkiestry dętej Bielszowice.
– W tym roku nasz zespół obchodzi wyjątkowy jubileusz – podkreśla dyrygent Zygmunt Kliks.
– Orkiestra powstała w 1919 r., ma więc sto lat. Z tej okazji wystąpią z nami soliści Opery Śląskiej: Iwona Socha – sopran oraz Adam Sobierajski - tenor. Artyści zaśpiewają arie z operetek i musicali – zapowiada.
Przypomnijmy, że orkiestra na początku działalności liczyła 15 muzyków, a kapelmistrzem był Pantaleon Bronny. W 1936 r. batutę przejął syn Pantaleona – Fryderyk, a 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 r. orkiestra kopalni Bielszowice została połączona z orkiestrą kopalni Zabrze, a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Od 20 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.
– Jesteśmy dumni, że kontynuujemy piękną, śląską tradycję wspólnego muzykowania – mówi. – Mam nadzieję, że orkiestra będzie grać i cieszyć publiczność przez kolejną „setkę” – dodaje.
Po jubilacie, o godz. 16.30, zagra orkiestra dęta Halemba. Zespół powstał w roku 1960 z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego.
Jego pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił przez 23 lata. W 1983 r. batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 r. Teodor Zając. Od 1991, przez 20 lat orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 r. funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.
O godz. 17.40 swój występ rozpocznie The Sound Pack. Zespół tworzą doświadczeni i cenieni muzycy, absolwenci i wykładowcy Instytutów Jazzu Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu: Joanna Świniarska, Katarzyna Mirowska, Małgorzata Biniek oraz Marcin Wawrzynowicz. W swojej twórczości zespół nawiązuje do tradycji amerykańskich ulicznych zespołów wokalnych ery swingu, a także do współczesnych grup takich jak: The Manhattan Transfer” czy The New York Voices. Repertuar grupy obejmuje standardy jazzowe oraz utwory polskojęzyczne we własnych opracowaniach.
W finale Festiwalu, o godz. 19.00, swój talent i wokalny kunszt zaprezentuje Grażyna Łobaszewska. Artystka występuje od blisko 50 lat. Współpracowała z najwybitniejszymi muzykami polskiej sceny rozrywkowej. Była związana z grupą S-26, zespołem Ergo Band, Drash czy jazzowo-rockową grupą Cancer. Wielokrotnie występowała podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym w 1991 zdobyła I nagrodę za piosenkę „Wszystko co złe omija mnie”. Swój talent prezentowała również podczas Jazz Jamboree. Cały czas koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. Rudzka publiczność z pewnością usłyszy największe przeboje artystki, np. „Czas nas uczy pogody” czy „Piosenkę o ludziach z duszą”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.