W pobliżu otwartego ponad rok temu Wodnego Parku Tychy, zasilanego energią pochodzącą z biogazu wytworzonego w miejscowej oczyszczalni ścieków, powstanie niezależny zewnętrzny basen oraz tafla lodowiska - zdecydowały władze miasta. Również te obiekty będą korzystać z zielonej energii.
Tychy dysponują już profesjonalnym Stadionem Zimowym, który cieszy się olbrzymim powodzeniem - łyżwiarze i hokeiści korzystają z niego od wczesnego ranka do późnych godzin nocnych. Stąd władze miasta od dawna rozważały możliwość budowy w mieście drugiej tafli lodowiska.
- Szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji i zdecydowaliśmy o stworzeniu układu dipolowego, to znaczy wykorzystaniu synergii chłodu (lodowisko) i ciepła (basen), co pozwoli nam osiągnąć maksymalny efekt energetyczny - wyjaśnił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.
W pobliżu powstanie także niezależny basen zewnętrzny, z osobnym wejściem oraz miejscem do odpoczynku na trawie, w cieniu drzew. Ponadto na terenie parku wodnego powstanie jeszcze jeden zewnętrzny basen, powiększona będzie też strefa saunowa - m.in. pojawi się sauna zewnętrzna na 120 osób.
Wszystkie nowe obiekty mają być zasilane energią z biogazu. Obecnie produkcja energii przekracza potrzeby aquaparku.
- Produkujemy za dużo ciepła i energii. W ciągu roku od uruchomienia produkcji energii z biogazu wyłącznie w jego instalacji wytworzono 6,4 gigawatogodzin energii elektrycznej, co pozwoliłoby zasilić 10-tysięczne miasto. Do wyprodukowania takiej ilości energii w elektrowni węglowej potrzeba 29 wagonów węgla. Teraz tę dodatkową energię wykorzystamy w nowych obiektach - zapowiedział prezes zarządzającego tyskim aquaparkiem Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej Zbigniew Gieleciak.
W najbliższym czasie Centrum ma przystąpić do prac związanych z załatwieniem formalności i rozpoczęciem projektowania obiektów basenowych oraz lodowiska. Szczegóły dotyczące kosztów i dokładnych terminów realizacji tych przedsięwzięć nie są jeszcze znane.
Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, do którego należy oczyszczalnia ścieków w tym mieście, jest właścicielem aquaparku. Biogaz wytworzony w oczyszczalni - w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych - jest dostarczany rurociągiem do parku wodnego.
W ciągu roku działalności bioelektrociepłownia wyprodukowała 6,4 gigawatogodzin energii, co w całości zaspokoiło potrzeby obiektu. Wyliczono, że taka ilość prądu przez rok pozwoliłaby zasilać 10-tysięczne miasto. Blisko 25-procentowa nadwyżka energii (ponad 1,5 tys. megawatogodzin) została sprzedana do sieci.
Wytworzenie takiej ilości prądu w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia ponad 2 tys. t węgla kamiennego. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii uniknięto emisji dwutlenku węgla, do atmosfery nie trafiły też pyły i inne zanieczyszczenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rozumiem że przy procesie spalania bio gazu nie wytwarza się co2 ? przy każdym procesie spalania powstaje dwutlenek węgla