- Nowa wieża kontroli lotów na lotnisku Katowice powinna zacząć pracę operacyjną późną jesienią br. - zapowiedział w Katowicach p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Na razie będzie to praca równoległa, z zabezpieczeniem obsady w starej wieży.
Budowa nowej wieży na katowickim lotnisku, najwyższego obiektu tego typu w Polsce, rozpoczęła się w marcu 2017 r. i trwała do stycznia 2018 r. Wieża ma 46 m wysokości i poziom operacyjny na wysokości 41 m. Na powierzchni ponad 1,8 tys. m kw. obiektu zaplanowano pomieszczenia ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne.
O planach dotyczących wieży w Katowice Airport szef PAŻP mówił w czwartek na briefingu w trakcie konferencji "Drony - Prawo, Technologia, Usługi", na której m.in. podsumowano pierwszy rok działalności Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD). To przedsięwzięcie realizowane - w ramach programu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pod nazwą "Żwirko i Wigura" - przez PAŻP, Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.
Janiszewski poinformował, że dzięki CEDD, a także innym inicjatywom, Agencja zamknęła fazę technologiczną budowy autorskiego systemu zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi (system UTM - Unmanned Traffic Management) - pod nazwą PansaUTM. Obecnie system jest w fazie testowania i przygotowania operacyjno-proceduralnego. Ma on pozwolić na integrację bezzałogowych statków powietrznych z załogowymi.
- Mogę przekazać też informację, że Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w niedługim czasie odda do operacyjnej pracy nową wieżę kontroli ruchu powietrznego dla katowickiego lotniska. Tam też będziemy instalować te systemy, które pozwolą na swobodne zarządzanie ruchem bezzałogowymi statkami powietrznymi z załogowymi - powiedział na briefingu szef PAŻP.
Pytany przez PAP o szczegóły wskazał, że w nowej wieży trwa wykańczanie i przygotowywanie systemów operacyjnych.
- Musimy mieć na względzie, że wdrożenie operacyjne to dosyć skomplikowany proces, który musi trwać - zaznaczył.
- Musimy przekazać ruch lotniczy i operacje ze starej wieży na nową. Dlatego jesteśmy dzisiaj w fazie wdrażania tzw. shadow mode (równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w dotychczasowym - PAP) i przede wszystkim związanych z tym procedur. W momencie, kiedy będziemy w pełni gotowi, kiedy będziemy mieli po kilka razy sprawdzone wszystkie systemy, taka praca shadow mode rozpocznie się; mamy nadzieję, że późną jesienią tego roku - zasygnalizował.
- Praca w tym trybie będzie trwała określony czas, nadzorowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, zgodnie z procedurami wdrożenia i zmian w systemach funkcjonalnych - i potem nastąpi pełne przekazanie pracy operacyjnej do nowej wieży, do nowego obiektu - zaznaczył szef PAŻP.
- Wstępny plan jest na późną jesień. Wszystko zależy od tego, jak pójdą testy technologiczne i jak przejdzie ten proces nadzoru ULC. W lotnictwie, pamiętajmy, każda procedura musi być sprawdzona kilkukrotnie. Przede wszystkim chodzi nam o bezpieczeństwo pasażerów, dlatego dokładnie, krok po kroku, będziemy realizować te elementy. W momencie, kiedy będziemy mieli potwierdzone, że wszystkie systemy funkcjonują, jak powinny, wtedy zdecydujemy o ostatecznej dacie operacyjnego wdrożenia katowickiej wieży - wyjaśnił Janiszewski.
Jak dodał, PAŻP tworzy wirtualne centrum przetwarzania danych (big data center) dla systemów wieżowych, w którym system PansaUTM będzie jednym z podstawowych rozwiązań pod kątem zbierania i przetwarzania danych od użytkowników przestrzeni powietrznej - w tym przypadku od użytkowników bezzałogowych statków powietrznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.