Zarząd spółki energetycznej Tauron przyjął warunki nabycia pięciu farm wiatrowych należących do grupy In.Ventus. Farmy zlokalizowane są w północnej Polsce, a ich łączna moc zainstalowana wynosi 180 MW - poinformował Tauron we wtorkowym komunikacie, 27 sierpnia. Podkreślono, że "inwestycja wpisuje się w Zielony Zwrot Taurona".
Wynegocjowana cena pięciu farm wiatrowych wynosi 137 mln euro. Kwota ta może podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron. Nabycie farm ma nastąpić za pośrednictwem specjalnie powołanych do tego celu spółek celowych - podano.
- Zgodnie z założeniami nowych kierunków strategicznych chcemy zwiększyć do ponad 65 proc. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w naszym miksie wytwórczym w perspektywie do 2030 r. Pierwszą inwestycją w tym kierunku jest przejęcie farm wiatrowych o mocy 180 MW - podkreśla Filip Grzegorczyk prezes zarządu Tauron Polska Energia.
– Dzięki tej transakcji podwoimy moce wytwórcze zainstalowane w elektrowniach wiatrowych – dodaje prezes Taurona.
O szczegółach przejmowanych aktywów i zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na transakcję informowaliśmy w portalu netTG.pl na początku sierpnia.
TAURON bliżej przejęcia farm wiatrowych. Więcej: https://t.co/xo8sCXiJPB pic.twitter.com/5tc17cK0me
Nowy kierunek - Zielony Zwrot
Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW mocy), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.
Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy Tauron do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r.
Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r. oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2.
Obecnie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW.
Jak dodała Polska Agencja Prasowa, razem z kupnem farm Tauron ma nabyć również wierzytelności Hamburg Commercial Banku AG wobec spółek zarządzających aktywami, które są przedmiotem planowanej transakcji. Uzgodniono, że bank ten zobowiąże się do cofnięcia powództwa wobec spółki Tauron Sprzedaż. W marcu 2019 r. Hamburg Commercial Bank zażądał prawie 233 mln zł (oraz odsetek) tytułem kar umownych (ponad 196 mln zł) i odszkodowania (ponad 36 mln zł) za niewykonanie umów na sprzedaż "zielonych certyfikatów".
Jednocześnie - jak pokreślił Tauron - po przeprowadzeniu transakcji możliwe będzie zakończenie postępowań toczących się z powództwa spółek należących do grupy In.Ventus przeciwko spółkom grupy kapitałowej Tauron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.