To z pewnością będzie niezapomniane przeżycie. W 170. rocznicę zakończenia budowy bazyliki mariackiej w Piekarach Śl. fasada kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Kalwarii Piekarskiej w niedzielę, 25 sierpnia, o godz. 21 zamieniona zostanie w gigantyczną scenę, na której światło, w trakcie pokazu mappingowego, zatańczy historię wielkiego Ślązaka - ks. Jana Alojzego Ficka.
Pomysłodawcami widowiska są działacze Stowarzyszenie Wrazidlok, którzy zapraszają do udziału w imprezie. Jej bogaty program będzie miał swój początek już o godz. 16 na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Wyszyńskiego w Piekarach Śląskich.
Tam też rozpocznie się wycieczka, trwająca dwie godziny. Jej uczestnicy dowiedzą się wiele o historii Szpitala Chirurgii Urazowej, odkrytych w pobliżu śladach wczesnośredniowiecznego grodziska, o kopalniach "Nowa Helena" i "Scharley", o niedalekim przejściu granicznym i zabójstwie policjanta Wiktora Szwagiela (w 1939 r.).
Zaglądną także na miejscową kalwarię, gdzie będzie mowa o Wawrzyńcu Hajdzie. Zwiedzą budynek Akademickiego Zespołu Szkół – projektu Karola Ludwika Schayera, Cmentarz Kalwaryjski – w tym groby Wawrzyńca Hajdy i Karola Ogórka, schron i słynną piekarską bazylikę, wspominając ks. Jana Alojzego Ficka.
O miejscach tych opowie Dariusz Pietrucha – historyk z wykształcenia, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, wieloletni nauczyciel historii, od urodzenia związany ze Śląskiem, miłośnik i badacz historii regionu, autor wielu książek i artykułów, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".
- Po pokazie mappingowym wspólnie z Tarnogórskim Chórem Kolejarz pod batutą Izabeli Lysik-Różańskiej odśpiewamy pieśń "Matko Piekarska Opiekunko sławna". Korzystając z pomocy piekarzan z grupy Wolontariusze Gwoździa uformujemy na kalwaryjskim wzgórzu krzyż, który rozbłyśnie światłem latarek i telefonów mobilnych. Zachęcamy wszystkich biorących udział w wydarzeniu do włączenia się w to wspólne celebrowanie rocznicy – zapowiada Łukasz Zimnoch, szef Stowarzyszenia Wrazidlok.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.