Wprowadzenie nowej metodyki tworzenia rezerw strategicznych oraz ustanowienie jednego organu odpowiedzialnego za ich tworzenie to główne założenia projektu ustawy o rezerwach strategicznych przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki. Dokument został przyjęty przez Radę Ministrów 18 maja 2010 r. O pracach nad nową ustawą portal nettg.pl dowiedział się z informacji przekazanych przez ministerstwo.
Projekt ustawy wprowadza nowoczesny, przejrzysty i racjonalny system rezerw strategicznych, w którym szczególną rolę pełni Minister Gospodarki. Spoczywa na nim obowiązek opracowywania pięcioletniego. Rządowego Programu Rezerw Strategicznych, finansowanego z budżetu państwa. Program może być co roku aktualizowany. Będzie on realizowany przez Agencję Rezerw Materiałowych, która podlega szefowi resortu.
Organy administracji rządowej będą mogły zgłaszać do programu propozycje gromadzenia rezerw określonego asortymentu i ilości. Muszą je jednak poprzedzić analizy ryzyka wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń, do których zwalczania lub przeciwdziałania ten asortyment miałby zastosowanie. Pozwoli to na zlikwidowanie rezerw, które nie są odpowiednim środkiem na potencjalne zagrożenia, co w konsekwencji ograniczy koszty.
Nowością w stosunku do obowiązujących przepisów jest ustanowienie jednego rodzaju rezerw strategicznych zamiast dotychczasowych dwóch: mobilizacyjnych i gospodarczych. Kolejna różnica to powierzenie Ministrowi Gospodarki pełnej odpowiedzialności za system rezerw strategicznych w Polsce. Zgodnie z projektem będzie on jedynym organem uprawnionym do tworzenia rezerw, ich udostępniania i likwidacji. Rozwiązania te zapewnią przejrzystość funkcjonowania systemu i uproszczenie procedur.
Proponowane przez resort rozwiązania odpowiadają uwarunkowaniom międzynarodowym i makroekonomicznym Polski, jako członka Unii Europejskiej i NATO. Przyczynią się do lepszego wykorzystania rezerw strategicznych oraz zwiększą bezpieczeństwo państwa. Ustawa o rezerwach strategicznych zastąpi obowiązującą ustawę z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.