Ponad 2600 żołnierzy, 180 pojazdów i 60 statków powietrznych – to wszystko można było zobaczyć na ulicach Katowic, po południu, w czwartek, 15 sierpnia. Przez miasto przeszła wielka wojskowa defilada „Wierni Polsce”. Dotychczas wydarzenie to, związane z obchodami Święta Wojska Polskiego, organizowano w stolicy. W tym roku jednak, ze względu na połączenie uroczystości z upamiętnieniem rocznicy wybuchu powstań śląskich, defilada odbywa się właśnie w Katowicach.
Defiladzie z trybuny honorowej przyglądali się m.in. prezydent, marszałek sejmu, premier i ministrowie.
- Wierzę głęboko, ż polski rząd, jak i MON są absolutnie zdeterminowane, aby realizować program modernizacji Wojska Polskiego i aby zwiększać wydatki na obronność. Jestem absolutnie pewien, że są zdeterminowani, aby wzmacniać nasza siłę militarną i sojuszniczą – powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu tuż przed rozpoczęciem defilady.
- Chcę obiecać, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.
W swoim wystąpieniu szef rządu nawiązał do wybuchu I powstania śląskiego. - 100 lat temu Polacy chwycili nie tylko za biało-czerwone flagi, ale chwycili również za broń i z bronią w ręku ukształtowali granicę Polski, odradzającej się Polski, granice Rzeczypospolitej. Strzegli, bronili i dzięki tamtemu bohaterstwu my dzisiaj cieszymy się wolną Polską. To nasi przodkowie 100 lat temu, tutaj na Śląsku, którzy walczyli o polskość Śląska, stanęli z bronią w ręku i tę polskość wywalczyli – podkreślił.
Defilada „Wierni Polsce” wystartowała krótko po godz. 14. Żołnierze z ul. Bagiennej przeszli al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ al. W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpiło na wysokości Pętli Słonecznej. Warto zazanczyć, że przemarsz zamykała liczna reprezentacja branży górniczej, w składzie której znalazła się m.in. orkiestra reprezentacyjna Polskiej Grupy Górniczej pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego, oraz ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Po zakończeniu defilady, w katowickiej Strefie Kultury rozpoczął się piknik wojskowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
'Parademarsz', tak przez zarządzających od lat ulubiony, tym razem padło na Katowice wyłącznie celem pozyskania głosów w jesiennym głosowaniu.
Tych z CSRG w W70 to mogli sobie podarować.Pasują jak kwiat do kożucha na tej defiladzie.
Czy oni nie wiedzą, że to nie Filipiny i czerwony powinien być z prawej strony?