Okrągła rocznica wybuchu I powstania śląskiego stała się pretekstem do uroczystych obchodów wszystkich trzech górnośląskich zrywów powstańczych. W organizację obchodów włączyły się m.in. Polska Grupa Górnicza i Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Wydarzenia, które miały miejsce 100 lat temu w kopalni Mysłowice, są dziś uznawane za jeden z bezpośrednich powodów wybuchu I powstania śląskiego. 15 sierpnia 1919 r. doszło do masakry pod kopalnią - podczas strajku w wyniku strzałów oddziału niemieckiego Grentzschutzu zginęło m.in. 7 górników.
W ramach obchodów rocznicowych, w niedzielę, 11 sierpnia, w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się widowisko muzyczno-historyczno-religijne pt. „W dziewiętnastym roczku, w tym wielkim powstaniu…”. Mecenasem wydarzenia jest Polska Grupa Górnicza. Wstęp na widowisko jest wolny, a na scenie wystąpią m.in.: Sonia Bohosiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Anna Guzik, Sambor Czarnota, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Arkadio. Oprócz tego zagrają: Orkiestra Kameralna Aukso, Orkiestra KWK Mysłowice-Wesoła i Żeńska Orkiestra Salonowa PGG.
Uroczystości odbędą się także w Mysłowicach. Główna część będzie miała miejsce na terenie dawnej kopalni Mysłowice, która dziś jest w rękach SRK. W środę, 14 sierpnia, o godz. 17.30 na skwerku po prawej stronie od wejścia do budynku dyrekcji kopalni odbędzie się nabożeństwo i odsłonięcie tablic pamiątkowych upamiętniających powstańców. Następnie o godz. 18.30 na terenie kopalni (czasowe wejście zostanie zorganizowane od ul. Bytomskiej) rozpocznie się widowisko historyczne i koncert. Impreza ma się zakończyć ok. godz. 22.00.
Tegoroczna defilada, która 15 sierpnia przejdzie ulicami Katowic z okazji Święta Wojska Polskiego oprócz upamiętnienia 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie również poświęcona obchodom powstań śląskich. W defiladzie „Wierni Polsce” weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.