Jak poinformowali bytomscy urzędnicy, niedawno zakończył się III etap prac związanych z rewitalizacją parku Fazaniec w Szombierkach. Efektem są wyremontowane alejki, cieki wodne, nowe drzewa i krzewy, tarasy widokowe.
Jak wyliczają urzędnicy odwiedzający park mogą spacerować po laejkach pokrytych naturalnym kruszywem (5350 m kw.) lub kostką granitową (610m kw.), z wybudowanych tarasów widokowych mogą podziwiać odnowiony ciek wodny, a do parku wiodą wyremontowane schody. Prace, który zostały przeprowadzone w ramach III etapu odnowy zieleni w Fazańcu kosztowały 3,4 mln zł. Zostały one sfinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (Priorytet II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.5 poprawa jakości środowiska miejskiego). Prace modernizacyjne w Fazańcu trwają od 2014 r. W I i II etapie wydano na nie ok. 900 tys. zł.
Rozciągający się pomiędzy Szombierkami, Bobrkiem a Orzegowem (w Rudzie Śląskiej) park został założony w drugiej połowie XIX wieku przez Ulricha Schaffgotscha. Nad przedsięwzięciem pracował Karol Godula. W 1933 roku właścicielem parku stała się gmina. W 1987 roku park został wpisany do rejestru zabytków. Fazaniec słynął w dawnych czasach z bażanciarni (stąd nazwa parku, niem. Fasan- bażant). Obecnie zamieszkuje tu kilkadziesiąt gatunków ptaków, nawet zagrożonych wyginięciem. Swoje siedliska maja tu m.in.: dzięcioł duży, kowalik, zięba, sikorka, a także bażant. Przez Fazaniec przebiega, wyznaczony w 2000 roku, szlak turystyczny im. Karola Goduli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.