Sejm znowelizował w środę wieczorem, 31 lipca, ustawę o cenach prądu. Termin składania sprzedawcom energii oświadczeń został wydłużony do 13 sierpnia. Zmiana została wprowadzona w drugim czytaniu projektu ustawy o ograniczeniu obciążeń regulacyjnych.
O planowanych zmianach informowaliśmy wcześniej w portalu netTG.pl po zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Podczas wieczornych głosowań w Sejmie posłowie opozycji wskazywali, że uprawnieni odbiorcy nie mieli dość czasu na złożenie stosownych oświadczeń w sprawie rekompensat za ceny energii wynikających z ustawy o cenach prądu.
Przewiduje ona, że uprawnieni w drugim półroczu 2019 r. do odbioru energii po zamrożonej cenie mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Podstawą prawną do składania oświadczeń była nowelizacja, która weszła w życie 29 czerwca. Wynikający z ustawy i Kodeksu cywilnego termin minął 29 lipca o północy. W związku z tym sprzedawcy prądu otworzyli swoje biura w sobotę i niedzielę, oraz przedłużyli godziny otwarcia w poniedziałek. Ministerstwo energii oświadczyło natomiast, że o ważności decydować może także data stempla pocztowego, w przypadku wysłania oświadczenia pocztą.
Obecny na sali sejmowej szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że ci którzy byli zainteresowani złożeniem oświadczenia, do poniedziałku złożyli je "i ono zostało przyjęte".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.