Z 40-metrowej ściany w kopalni odkrywkowej węgla kamiennego w miejscowości Middlemout w australijskim stanie Queensland osunęły się skały. Runęły na koparkę sterowana przez 55-letniego górnika. Przykryły ją i częściowo zmiażdżyły kabinę operatora. Odniesione przez pracownika rany okazały się śmiertelne.
Do tragedii doszło w środę, 24 lipca, o godz. 12.20. Kopalnia, w której był ten wypadku, leży w Zagłębiu Bowen. Zalegają w nim największe zasoby węgla kamiennego i to nie tylko w Australii, ale i na świecie.
Jak podał miejscowy urząd górniczy, wypadek był związany z pracą koparki usuwającej nadkład. Zdaniem nadzoru górniczego, kopalnie powinny rozważyć wprowadzenie procedury zarządzania ryzykiem geotechnicznym podczas prowadzenia wszystkich prac w zakładzie. Polegać miałoby to na prowadzeniu wizualizacji oceny wszystkich stref niebezpiecznych i wyłączonych z ruchu, a także na wprowadzeniu zabezpieczeń typu: ziemne zapory, ostrzegawcze stożki w kolorze pomarańczowym lub nawet płoty. Ocenę stabilności wszystkich kopalnianych ścian mieliby dokonywać geotechnicy i inne osoby mające kwalifikacje geotechniczne. Przeprowadzony przegląd powinien pozwolić na sformułowanie opinii, czy ryzyko związane z geotechnicznymi zagrożeniami jest na poziomie do zaakceptowania.
Urząd górniczy zarekomendował także przegląd obecnych geotechnicznych programów monitorowania, aby stwierdzić, czy są adekwatne do występujących zgrożeń i czy są efektywne. Zalecił także przygotowanie programów szkolenia wszystkich pracowników w sposób regularny i obejmujący tematykę zagrożeń geotechnicznych. Szkolenia powinny pozwolić na przystępne przyswojenie materiałów i być powiązania z przygotowanymi planami reakcji i odpowiednich działań podejmowanych przy występieniu konkretnych zagrożeń.
Przedstawiciele nadzoru gorniczego stwierdzili, że menedżerowie kopalń powinni zapewnić, aby oceny ryzyka posiadały modelowe programy dla oceny spadania skał dla wyznaczenia stref niebezpiecznych i wyłączonych z ruchu.
W niedziele, 7 lipca, miał miejsce wcześniejszy wypadek śmiertelny w odkrywkowej kopalni węgla Baralaba North Coal Mine w centralnym Queensland.
Operator koparki został przygnieciony pomiędzy poręczą schodów a ruchomą konstrukcją koparki. Nie ustalono, w jaki sposób zaistniał wypadek, gdyż nie było świadków zdarzenia.
W związku z tymi wypadkami górnicze związki zawodowe wezwały do zatrzymania produkcji we wszystkich kopalniach w Queensland na 24 godziny. Celem ma być umożliwienie po tych tragediach dokonania przez tamtejszy przemysł wydobywczy„resetu” i sprawdzenie, co się dzieje w kopalniach.
- Utrata życia w każdym miejscu pracy jest nie do zaakceptowania – powiedział minister górnictwa Anthony Lynhams.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.