Prawdziwe oblężenie w biurach obsługi klienta spółek energetycznych przewiduje na piątek, 26 lipca, portal ekonomiczny aleBank.pl, którego autorzy przypominają, że na mocy tzw. ustawy prądowej z grudnia zeszłego roku mali przedsiębiorcy muszą najpóźniej do 27 lipca złożyć spółkom pisemne oświadczenia, aby skorzystać z zamrożenia cen elektryczności w drugim półroczu 2019 r.
"Praktycznie już tylko w piątek mikro i mali przedsiębiorcy będą mogli zamrozić wzrost opłat za energię elektryczną w II półroczu 2019 roku. Być może jednak niektóre zakłady energetyczne wprowadzą możliwość składania wniosków w Biurach Obsługi Klienta jeszcze w sobotę 27 lipca, a nawet w poniedziałek 29 lipca" - czytamy w serwisie aleBank, skierowanym do pracowników sektora finansowego, samorządowców, przedsiębiorców i indywidualnych odbiorców produktów finansowych.
Zamrożenie cen prądu: w piątek 26 lipca firmy energetyczne przeżyją oblężenia małych przedsiębiorców https://t.co/LamI4ZVFID
Termin
Firmy energetyczne informują, że będą przyjmować oświadczenia przedsiębiorców prawdopodobnie również w sobotę (w ostatnim, wyznaczonym przez ustawę dniu). PGE OBbrót SA i Tauron podały na swoich stronach internetowych, że oświadczenia można składać nawet do poniedziałku 29 lipca.
Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki poinformowała aleBank.pl, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym, jeśli termin wypada w sobotę (dzień wolny od pracy), to powinien on zostać przedłużony do poniedziałku. URE będzie sprawdzać, czy sprzedawcy elektryczności przestrzegają wymogów ustawy, która nakazuje im m.in. informować przedsiębiorców o potrzebie złożenia oświadczenia w celu zamrożenia cen prądu w drugim półroczu. Przedsiębiorcy mieli na to miesiąc (od wejścia w życie 29 czerwca nowelizacji ustawy o cenach prądu).
Forma oświadczenia
- Nie było o niej jednak dużo informacji w mediach, w związku z czym wielu przedsiębiorców dopiero w ostatnich dniach dowiedziało się o istnieniu tej ustawy i o możliwości zamrożenia cen prądu na drugie półrocze. W efekcie można się spodziewać, że Biurach Obsługi Klienta firm energetycznych w ten piątek pojawią się setki mikro i małych przedsiębiorców - ocenia Jacek Zimmer, radca prawny w Kancelarii Swora Legal w wypowiedzi dla serwisu aleBank.
Tłok będzie także dlatego, że oświadczenia trzeba doręczyć na piśmie, na formularzu, który stanowi załącznik do ustawy. Teoretycznie "dopuszczalne było złożenie wniosku drogą elektroczniczną, jeśli przedsiębiorca ma kwalifikowany podpis elektroniczny". Prawnik doradza jednak, że najbezpieczniej złożyć pismo osobiście w zakładzie energetycznym. Wysłanie oświadczenia w piątek pocztą będzie błędem, bo przesyłka najpewniej nie dotrze na czas. W przypadku oświadczeń, o których mowa w ustawie prądowej, decyduje data doręczenia (27 lipca z przedłużeniem do najbliższego dnia roboczego), a nie nadania.
Kogo dotyczy zmiana?
Konieczność składania oświadczeń w celu uzyskania zniżki na drugie półrocze wprowadzono czerwcową nowelizacją "ustawy prądowej" (ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 2538 oraz z 2019 r. poz. 412). Wynika stąd, że spółki energetyczne nie potrafią samodzielnie określić, komu przysługuje zniżka (kto aktualnie spełnia kryteria ustawy). Możliwość obniżki obejmuje około 2 mln podmiotów: mikro- i małe firmy, a także samorządy i szpitale. Z informacji spółek energetycznych wynika, że dotąd wymagane oświadczenia złożyło zaledwie kilka-kilkanaście procent uprawnionych.
Wzór oświadczenia odbiorcy końcowego, jest załącznikiem do nowelizacji ustawy i można go pobrać z Dziennika Ustaw w internecie, wydrukować i wypełnić.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK