W najbliższy czwartek, 25 lipca, do rąk naszych Czytelników oddamy kolejny numer „Górniczej”, z którego będzie można się dowiedzieć jak przyszłość polskiej energetyki widzi nowy wiceminister energii Adam Gawęda. Ponadto informujemy o sytuacji w spółce Tauron Wydobycie, wynikach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Lubelskiego Węgla Bogdanki oraz o premiach, które otrzymają 1 sierpnia pracownicy Polskiej Grupy Górniczej.
Na dalszych stronach nowego numeru prezentujemy Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Górnicze ROW-JAS, które jest zaangażowane w procesy inwestycyjne realizowane w polskich kopalniach. Swoje prace wykonuje dla PGG, JSW i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Przy tym jest znane z innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich było drążenie podziemnych wyrobisk pionowych metodą kombajnową, za pomocą odpowiednio zmodyfikowanego kombajnu r-100 Sm. Tym sposobem wykonano dołowy zbiornik retencyjny w kopalni Pniówek.
Przypominamy także, że w czwartek zbierze się Zespół Trójstronny. Wiele wskazuje, że rozmowy, które odbędą się w Warszawie, nie będą łatwe.
Przyglądamy się także rekrutacji na studia górnicze. Rekrutacyjny prym wiedzie zdecydowanie Politechnika Śląska.
– W zakończonym właśnie pierwszym naborze przyjęliśmy na wydział Górnictwa, inżynierii bezpieczeństwa i automatyki Przemysłowej 226 studentów, z tego 135 na studia stacjonarne i 91 na niestacjonarne. na kierunek górnictwo i geologia przyjęto 103 osoby. dużym zainteresowaniem cieszy się również kierunek automatyka i informatyka przemysłowa, na którym prawie w całości został wypełniony limit przyjęć na studia stacjonarne. obecnie trwa ii nabór, który zakończy się 8 września – podkreśla prof. Sergiusz boron, prodziekan ds. studenckich i kształcenia na wydziale Górnictwa, inżynierii bezpieczeństwa i automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Na naszych łamach nie mogło także zabraknąć informacji o tym, jak przebiega konkurs „Pracuję bezpiecznie” organizowany w PGG. Rywalizacja trwa już blisko cztery miesiąca. Wśród kopalń niekwestionowanym liderem jest Mysłowice-Wesoła. Dotychczas w konkursie padło już ponad 4 mln pytań!
O tym, że górnictwo potrzebuje innowacji, ale także jest ich źródłem, wiadomo nie od dziś. Jednym z takich rozwiązań są nanorurki, w które angażuje się spółka JSW Innowacje z Grupy JSW. O tym, jakie znaczenie ma ten projekt mówi w wywiadzie prezes JSW Innowacje Tadeusz Wenecki.
Nanorurki to kolejny produkt oprócz węgla, koksu i materiałów węglopochodnych, możliwy do wytwarzania przez Grupę Kapitałową JSW. Mogą być w niedalekim czasie alternatywą rozszerzającą naszą tradycyjną ofertę. Od XX wieku w Europie i na świecie znani jesteśmy przede wszystkim z produkcji koksu i węgla, w XXI chcemy sięgnąć także po nanostruktury. To pozwoli na dywersyfikację przychodów i zmianę postrzegania JSW jako firmy typowo górniczo-hutniczej – wyjaśnia menedżer.
Zachęcamy także do lektury wywiadów z Wojciechem Frankiem, wiceprezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Iwoną Gramatyką, prezes Polskiej Techniki Górniczej – organizatorem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego oraz Targów EkoSpalanie & EkoTchnologię .
W tym tygodniu mija także 50 lat od katastrofy w kopalni Zawadzki w Dąbrowie Górniczej. Wspomnieniami z tamtych dni podzielił się z nami Jerzy Grela, który uczestniczył w akcji ratowniczej w lipcu 1969 r.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dlaczego piszecie o niczym!?Są teraz sprawy ważniejsze!