Jak poinformowali przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych, umieszczony obok toru zespół czujników ma diagnozować w czasie jazdy stan pantografu. System ma być wprowadzany w 2020 r. i przyczynić się do mniejszej liczby zmian w kursowaniu pociągów.
Jak przypominają przedstawiciele PKP PLK rocznie średnio 150 awarii sieci trakcyjnej powodowane jest przez zły stan techniczny pantografów - urządzeń umieszczonych na dachu lokomotyw elektrycznych, które służą do pobierania prądu z sieci trakcyjnej. To może powodować utrudnienia dla podróżnych pociągów, dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadzą nowoczesny system do wykrywania usterek pantografów (odbieraków prądu).
Laserowe czujniki, czyli zintegrowany system DSAP (Detekcja Stanów Awarii Pantografów), stworzy model 3D pantografu i automatycznie zlokalizuje każde uszkodzenie. Wymiana lub wyłączenie lokomotywy z uszkodzonym odbierakiem ograniczy liczbę awarii sieci na liniach kolejowych. Raporty z monitoringów urządzeń będą przesyłane do przewoźników, a dzięki tym informacjom, na bieżąco będą sprawniej prowadzone prace serwisowe, tak by w dalszej eksploatacji pantografy nie powodowały uszkodzeń sieci trakcyjnej.
Kontrola stanu technicznego pantografów nie tylko zwiększy niezawodność infrastruktury kolejowej, ale przede wszystkim ograniczy liczbę usterek sieci spowodowanych niewłaściwym stanem pantografu. Takie rozwiązanie znacznie usprawni ruch pociągów oraz ograniczy koszty związane z uszkodzeniem sieci trakcyjnej przez zły stan techniczny pantografów.
W maju PLK spotkały się z podmiotami, które mają doświadczenie w realizacji systemu związanego z kontrolą pantografów. Znaleźli się wśród nich producenci, których systemy detekcji uszkodzeń pantografów w ostatnich latach zostały zastosowane na sieciach kolejowych.
Podczas spotkań zostały zaprezentowane różne rozwiązania między innymi takie, w których skan pantografu odbywa się z boku pojazdu, od góry, a niekiedy z samego pojazdu. PLK planują zastosować system, który montowany jest na stałe w pobliżu sieci trakcyjnej i kontroluje przejeżdżające pociągi.
Na podstawie uzyskanych informacji PLK określą wymagania, a następnie rozpocznie się procedura przetargowa. W planach jest zainstalowanie pierwszych urządzeń do końca 2020 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.