Złoty ustabilizuje się wobec euro w okolicy 4,26 - uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW pozostaną również stabilne - rentowność 10-letniego długu będzie wahać się w najbliższym czasie w przedziale 2,20-2,25 proc.
- Spodziewam się w najbliższych dniach stabilizacji notowań EUR/PLN wokół poziomu 4,26. Nie oczekiwałbym większej zmienności kursu, zakładam kontynuację tego, co widać na złotym w ostatnich dwóch tygodniach - powiedział PAP Biznes analityk Millennium Banku Mateusz Sutowicz.
Jego zdaniem najważniejsze dla inwestorów będzie nadchodzące posiedzenie Fed, na którym może dojść do obniżki stóp procentowych.
- EBC spotyka się nieco wcześniej niż Fed (25 lipca - PAP), ale sądzę, że bank europejski poczeka na działania Fedu, zanim sam podejmie decyzję o polityce pieniężnej - dodał ekspert Millennium Banku.
W jego ocenie na rynku walutowym mogłaby się pojawić większa zmienność, jeśli "potwierdziłaby się spekulacja podana przez agencję Bloomberg o tym, że możliwa jest zmiana celu inflacyjnego przez EBC", a "ponadto wpływ na ceny mogłaby mieć jakaś niespodziewana informacja z otoczenia geopolitycznego".
"Zakładając, że tego typu informacje się nie pojawią lub nie potwierdzą, spodziewam się, że para EUR/USD będzie stabilizować się wokół poziomu 1,12" - powiedział Mateusz Sutowicz.
W czwartek GUS podał, że produkcja przemysłowa w czerwcu rdr spadła o 2,7 proc. wobec konsensusu wzrostu o 2,0 proc. i po wzroście o 7,7 proc. w maju.
Według obliczeń analityków PKO BP był to najniższy odczyt produkcji przemysłowej w ujęciu rocznej dynamiki od sierpnia 2016 roku.
- Odczyt o produkcji przemysłowej nie miał większego przełożenia na rynki finansowe - rynek w mojej ocenie nieco rozruszała dzisiaj informacja Bloomberga o potencjalnej zmianie celu inflacyjnego - wskazał specjalista Millennium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.