Ministerstwo Środowiska zamierza przywrócić wymóg uwzględniania szkolenia załogi w planach ruchu podziemnych zakładów górniczych zarówno czynnych, jak i likwidowanych. Planowana zmiana ma m.in. ułatwić praktyczną naukę zawodu uczniom szkół górniczych.
We wtorek, 16 lipca, resort środowiska skierował do konsultacji projekt nowelizacji wydanego ponad półtora roku temu rozporządzenia w sprawie planów ruchu zakładów górniczych. Zmiany, polegające w większości na przywróceniu wcześniejszych zapisów, postulowali przedstawiciele spółek węglowych oraz nadzór górniczy.
Zatwierdzany przez urzędy górnicze plan ruchu zakładu górniczego to kluczowy dokument regulujący pracę kopalni - podstawa wszystkich robót, zarówno tych związanych z eksploatacją węgla, jak i prac przygotowawczych czy likwidacyjnych. Plan musi uwzględniać zasady sztuki górniczej, wymogi bezpieczeństwa prowadzonych prac, zwalczania podziemnych zagrożeń, kwestie środowiskowe i dotyczące ochrony powierzchni przed szkodami. Dotyczy to zarówno czynnych, jak i likwidowanych kopalń.
Zasady przygotowania takich planów zawiera rozporządzenie ministra środowiska, wydane na podstawie Prawa Geologicznego i Górniczego. Obecne rozporządzenie, opublikowane w grudniu 2017 r., zastąpiło poprzednie regulacje z 2012 roku. Środowisko górnicze postulowało jednak przywrócenie części dawnych przepisów, ponieważ okazało się, że usunięcie wymogu uwzględniania w planach szkolenia załogi powoduje perturbacje m.in. w nauce zawodu przyszłych górników.
"Z informacji uzyskanych od Ministra Energii i Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że brak uwzględnienia w planie ruchu zakładu górniczego punktu dotyczącego szkolenia załogi powoduje trudności z organizowaniem przez przedsiębiorców przeszkolenia zawodowego dla pracowników młodocianych w podziemnym zakładzie górniczym i likwidowanym (...) zakładzie górniczym" - podał resort środowiska w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia.
Proponowane zmiany polegają na przywróceniu wymogu dotyczącego szkolenia załogi w planie ruchu zakładu górniczego.
"Wprowadzenie projektowanych zmian spowoduje usunięcie dotychczasowych trudności związanych z prowadzeniem przez przedsiębiorców praktycznych szkoleń zawodowych pracowników młodocianych" - oceniają autorzy projektu nowelizacji.
Chodzi np. o uczniów szkół górniczych, którzy skończyli 16 lat. Przepisy zezwalają na zatrudnianie ich do niektórych prac w górnictwie - także pod ziemią - jeżeli jest to niezbędne do ich przygotowania zawodowego, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.
Zgodnie z przepisami, w czasie szkolenia zawodowego młodociani muszą być zatrudniani w polach szkoleniowych, czyli oddziałach kopalni specjalnie przeznaczonych do szkolenia, lub "na stanowiskach szkoleniowych w warsztatach energomechanicznych i w oddziałach ruchowych kopalni pod ziemią, zatwierdzonych dla celów szkoleniowych w planie ruchu zakładu górniczego przez właściwy okręgowy urząd górniczy".
W praktyce brak wymogu uwzględniania szkoleń w planie ruchu kopalni uniemożliwiał dotąd zgodne z przepisami zorganizowanie uczniom szkół górniczych podziemnych praktyk - nowelizacja ma usunąć ten problem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja jestem młody chciałbym praktykować za związkowca!