Wdrożenie unijnych przepisów unijnej dyrektywy NEC w sprawie redukcji emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu drobnego - m.in. taki cel ma nowelizacja ustawy o handlu uprawnieniami do emisji, do której senatorowie nie wnieśli w piątek poprawek.
Za podjęciem uchwały głosowało 82 senatorów, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Dyrektywa NEC zobowiązuje państwa członkowskie do redukcji emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu, niemetanowych lotnych związków organicznych amoniaku i pyłu drobnego. Implementacja tych przepisów będzie wymagać sporządzania, przyjmowania i wdrażania "Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza" oraz monitorowania i raportowania informacji o emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Nowe przepisy częściowo wdrażają również przepisy dyrektywy, która określa zakres i sposób funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS) po 2020 r. Zawiera m.in. zasady przydziału uprawnień do emisji na produkcję inną niż produkcja energii elektrycznej w okresie rozliczeniowym 2021-2030 oraz kolejnych okresach rozliczeniowych.
Nowe prawo wydłuży też z 14 dni do 90 dni termin składania przez przedsiębiorców wniosków o przydział uprawnień do emisji z rezerwy uprawnień dla Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).
Nowela rozszerzy również obowiązki dla KOBiZE. Jego nowym zadaniem będzie m.in. monitorowanie działań w obszarze polityki ochrony powietrza, a także przygotowywanie analiz, przeglądów i ocen jej funkcjonowania. Prognozy zmian aktywności danych sektorów gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.