Zakończenie w 2020 r. remontów na linii kolejowej Katowice-Kraków między Jaworznem Szczakową i Krakowem przyczyni się do znacznego zwiększenia przepustowości na tej trasie - ocenił w sobotę, 6 lipca, w Jaworznie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Minister Adamczyk, wraz z wiceministrem infrastruktury Andrzejem Bittelem, a także prezesem PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneuszem Merchlem obejrzeli tego dnia nowe lokalne centrum sterowania (LCS) na modernizowanej stacji Jaworzno Szczakowa. Prace te są częścią jednego z projektów podstawowych obecnego Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r.
Całość trwających remontów między Jaworznem, a Krakowem, powinna zakończyć się w 2020 r. W ostatnich miesiącach PLK informowały, że jeszcze w III kw. 2019 r. powinna zakończyć się będąca ich częścią warta blisko 300 mln zł modernizacja linii kolejowej między Jaworznem a Trzebinią.
W ramach tych prac zarządca kolejowej infrastruktury wyposażył węzłową stację Jaworzno Szczakowa w nowoczesne lokalne centrum sterowania (LCS). To miejsce, z którego dyżurni, wspierani przez systemy komputerowe, obsługują urządzenia sterowania ruchem na stacji, szlakach i posterunkach odgałęźnych w obszarze LCS, zapewniając bezpieczną i sprawną jazdę pociągów.
- W 2020 r., kiedy zakończymy modernizację całej trasy z Jaworzna Szczakowej do Krakowa, lokalne centrum sterowania będzie nadzorować przejazd jeszcze większej liczby pociągów, ponieważ jednym z efektów prowadzonej modernizacji jest zwiększenie przepustowości na trasie łączącej stolicę Śląska i Małopolski - powiedział w sobotę minister Adamczyk.
- Tworzymy spójną sieć kolejową, czyli zyskują pasażerowie oraz zapewnione są coraz lepsze warunki przewozu towarów. Tworzymy komfortową i bezpieczną polską kolej, a także, dzięki takim inwestycjom, kolej bardziej nowoczesną - zadeklarował minister infrastruktury.
- Efektami inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego są nie tylko szybsze i wygodniejsze podróże, ale także wzrost poziomu bezpieczeństwa w prowadzeniu ruchu kolejowego - dodał wiceminister Bittel.
- PKP PLK równolegle z budową nowych torów, przystanków i modernizacją wiaduktów inwestują w nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym. Zapewnia to bezpieczne i sprawne podróże oraz przewóz towarów na tej ważnej międzynarodowej trasie, łączącej Niemcy, Polskę i Ukrainę - dodał wiceszef MI.
Jak wyjaśniają PLK, w nowoczesnym lokalnym centrum sterowania dyżurni ruchu są wspierani przez system komputerowy. Rozjazdy są przekładane kliknięciem myszki, przejazdy pociągów są śledzone na monitorach, a urządzenia zamontowane w torach odnotowują liczbę przejeżdżających wagonów. Dzięki kamerom na monitorach widoczne są również przejazdy kolejowo-drogowe.
Komputerowe systemy w LCS na bieżąco nadzorują i monitorują wszystkie parametry dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego, co pozwala na bezpieczne i sprawne prowadzenie ruchu kolejowego; wspomagają też pracę m.in. dyżurnych ruchu i nastawniczych, ułatwiając eliminowanie ewentualne nieprawidłowości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.