W kopalni Mysłowice-Wesoła (PGG) uruchomiono w czerwcu br. kolejny układ przenośników taśmowych przeznaczonych do jazdy ludzi. Inwestycja, która była kolejnym sprawdzianem umiejętności górników z oddziałów odpowiedzialnych za transport dołowy, usprawni realizację kluczowych dla kopalni robót górniczych.
Dwa miesiące – tyle czasu pracowały nad montażem nowego układu transportu załogi oddziałów MTU-1 (mechanicznego ds. urządzeń odstawy głównej) oraz MEUD-1 (mechanicznego ds. urządzeń dołowych). W skład układu wchodzą dwa przenośniki o szerokości taśmy 100 cm i długościach odpowiednio 917 m i 323 m. (łącznie 1240 m). Moc napędu każdego z przenośników wynosi 2x90 kW. Taśma zaś porusza się z prędkością 2,5 m/s. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań zapewniony jest transport załogi w sposób sprawny, jednoczesny dwukierunkowy i najbezpieczniejszy z możliwych. Układ wyposażony jest w system centralnego sterowania z nadawaniem komunikatów głosowych oraz wizualizacją pracy na powierzchni. Nie koliduje z ruchem innych maszyn i urządzeń. Na stanowisku operatorskim zainstalowany jest sterownik centralny oraz dołowe zespoły wizyjne systemu monitoringu. Operator jazdy ludzi nadzoruje pracę wszystkich przenośników oraz wsiadanie i wysiadanie załogi za pomocą kamer. Obecność pracowników na pomostach jest wykrywana przez układ sterowania za pomocą czujników optoelektrycznych.
Nie tylko komfort
Załoga ma możliwość dwukierunkowego przejazdu pomiędzy rejonem szybu Piotr na poziomie 865 m a pokładem 510 w partiach A i A wschód. Czas przejazdu wynosi 8 min. Czas dotarcia załogi do prowadzonych właśnie przodków chodnikowych skrócono zatem o ok. 20 min. Wprowadzenie nowego układu transportu załogi na poziomie 865 m wpłynęło na zmniejszenie wydatku energetycznego pracowników na drodze dojścia i wyjścia ze stanowisk pracy, poprawiło komfort i pewność transportu, a także bezpieczeństwo na drogach, którymi poruszali się górnicy. Efektywny czas pracy na stanowiskach roboczych został tym samym wydłużony o ok. 40 min.
- Podejmowane przez kopalnię działania w zakresie budowy nowych dróg transportu dla załogi stanowią jedno z priorytetowych założeń strategicznych Polskiej Grupy Górniczej – zauważa Roman Gąska, naczelny inżynier, pierwszy zastępca kierownika ruchu zakładu górniczego kopalni Mysłowice-Wesoła.
Górników z oddziałów MTU-1 i MEUD-1 cieszy zaś fakt, że po raz kolejny stanęli na wysokości zadania.
- Zdołaliśmy zabudować nowy układ transportowy w terminie i potrafimy dobrze go obsługiwać. Nikt nie traci już czasu, czekając na kolejkę podwieszaną, mogącą zabrać jedynie 40 osób. Skończyły się puste przebiegi. Stała dostępność, bezpieczeństwo i wygoda zyskały uznanie załogi – przyznaje Marcin Powązka, kierownik Oddziału MTU-1.
Wysokowydajne ściany
Warto wiedzieć, że w partiach A i A wschód kopalni Mysłowice-Wesoła prowadzone są kluczowe roboty strategiczne, m.in. przodki: chodnik badawczy 01 w partii A pokład 510, pochylnia 06 w pokładzie 510 Aw, a także likwidacja ściany 03Aw. Wkrótce zostanie uruchomiony kolejny przodek w partii A. Będzie nim chodnik IIIa wschód. Z kolei w rejonie podszybia poziomu 865 m budowana jest też komora głównego odwadniania, rozdzielnia główna i zajezdnia dla maszyn transportowych. Wszystko po to, aby w kolejnych latach można było uruchomić wysokowydajne ściany.
- Kopalnia nie poprzestaje na inwestowaniu w transport w tym rejonie. W partii A wschód planuje się uruchomić jeszcze trzeci przenośnik o długości 475 m. Tym samym długość układu transportu ludzi pomiędzy poziomem 865 m a partią A wschód w pokładzie 510 wydłuży się docelowo do 1715 m - dodaje Dariusz Szymański, nadsztygar mechaniczny ds. urządzeń odstawy głównej.
W sumie, w kopalni Mysłowice-Wesoła eksploatuje się już cztery przenośniki taśmowe przeznaczone wyłącznie do transportu ludzi. Dwa uruchomiono w 2015 r. pomiędzy poziomem 865 m a pokładem 416 w partii A zachód na poziomie 665 m. Mają długość 1070 m i 195 m. Są zainstalowane w chodniku dojazdowym N, pochylni skośnej III oraz pochylni taśmowej A-B. Różnica poziomów tego układu transportu wynosi 124 m. Przenośniki służą do transportu załogi w rejon ściany wydobywczej nr 412 w pokładzie 416 A zachód oraz rejonu robót przygotowawczych prowadzonych dla udostępnienia nowej partii C.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak ktoś pisze prawdę to moderator usuwa. A mój wypadek nie był opisany. Ciekawe dla czego. Przekupiona strona.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Panie redaktorze oddział MEUD-1 jest oddziałem elektrycznym do spraw urządzeń dołowych .