Ponad 107 mln zł czeka na firmy z woj. śląskiego prowadzące projekty badawczo-rozwojowe i rozwijające zaplecze badawcze. Będzie to już siódmy konkurs dotacji do takich przedsięwzięć; w efekcie udało się dofinansować 137 przedsięwzięć.
Konkursy dotyczące m.in. badań i rozwoju w przedsiębiorstwach prowadzi Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. To samorządowa organizacja, która jako tzw. instytucja pośrednicząca, koordynuje wdrażanie tej części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.
Jak poinformowała w poniedziałek, 1 lipca, Paulina Cius z Centrum, będzie to już kolejny nabór, któremu nadano hasło "Od pomysłu do przemysłu" - można bowiem uzyskać w nim m.in. wsparcie na wdrożenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Konkursy Centrum dotyczące badań, rozwoju i innowacji w przedsiębiorstwach wspierają finansowo dwa typy projektów. Pierwszy to tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach. W drugim dofinansowane są bezpośrednio prace B+R.
- To oznacza, że pieniądze otrzymają firmy, które utworzą, rozbudują lub zmodernizują infrastrukturę do prowadzenia przez nie prac badawczo-rozwojowych - wyjaśniła przedstawicielka ŚCP.
- Drugi typ projektu daje szersze możliwości - przedsiębiorcy mogą sfinansować badania przemysłowe i prace eksperymentalno-rozwojowe lub wyłącznie prace eksperymentalno-rozwojowe; dodatkowo będzie można także uzyskać wsparcie na komponent wdrożeniowy - koszty kwalifikowalne, prowadzące do wdrożenia prac B+R - zaznaczyła Cius.
Dofinansowanie części wdrożeniowej oznacza w praktyce np. możliwość zakupu nowej linii technologicznej czy oprogramowania dla skomercjalizowania prototypu, który powstał w wyniku przeprowadzonych badań. Przedsiębiorca może zakupić środki trwałe i wartości niematerialno-prawne niezbędne do wprowadzenia na rynek efektów prac B+R.
Po raz kolejny można realizować projekt w partnerstwie w formie konsorcjum z jednostką naukową, do czego - jak wynika z obserwacji Centrum - przekonuje się coraz więcej przedsiębiorców.
Mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa ubiegające się o fundusze muszą prowadzić działalność na terenie woj. śląskiego, a zakupiona w projekcie infrastruktura powinna służyć prowadzeniu badań, zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami regionu. Obecnie jest ich pięć: medycyna, energetyka, technologie informacyjno-komunikacyjne, zielona gospodarka i przemysły wschodzące.
Wartość dofinansowania w konkursie to 25-80 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prac. Możliwa jest dodatkowa premia 15 proc. (jednak nie więcej niż do 80 proc. kosztów), jeżeli wyniki projektu są szeroko rozpowszechniane podczas konferencji, za pośrednictwem publikacji, ogólnodostępnych baz czy bezpłatnego lub otwartego oprogramowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.