Złoty może nadal umacniać się wobec euro, dążąc do poziomu 4,23 - uważają ekonomiści. Rentowności SPW nie mają istotnego potencjału wzrostowego - dochodowość 10-latek nie przekroczy trwale 2,40 proc.
- Tydzień zaczęliśmy dobrze. Złoty przełamał czerwcowe minimum (ok. 4,252 - PAP). Uważam, że w najbliższym czasie EUR/PLN będzie dążyć do poziomu 4,23 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista BNP Paribas Paweł Radwański.
Jego zdaniem w przypadku EUR/USD najbliższe odczyty danych makro mogą sprzyjać dolarowi, w tym w postaci pozytywnego zaskoczenia amerykańskimi payrollsami pod koniec tygodnia.
- Do tego dochodzą lekko pozytywne sygnały po ostatnim spotkaniu G20, które rynek może odebrać jako korygujące oczekiwania do luzowania polityki stóp przez Fed. W związku z tym spodziewam się lekkiego umocnienia dolara wobec euro do ok. 1,13-1,14, może nawet bliżej 1,13 - wyjaśnił Radwański.
RYNEK DŁUGU
W poniedziałek na rynku długu skarbowego przeważały spadki rentowności, w szczególności na długim końcu krzywej, gdzie dochodowość wyniosła 2,36 proc.
- Nie spodziewam się trwałego przekroczenia rentowności dziesięciolatek powyżej 2,40 proc. - powiedział Paweł Radwański.
W jego opinii w najbliższym czasie spread pomiędzy polskimi obligacjami 10-letnimi, a niemieckimi bundami powinien utrzymać się na obecnym poziomie - ok. 270 pb.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 2,008 proc., a niemieckich -0,349 proc.
poniedziałek piątek piątek 15.45 15.19 9.25
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.