Masa towarów przewiezionych w Polsce koleją spadła w maju tego roku o 5,3 proc. do 19,6 mln ton z 20,7 mln ton przewiezionych rok wcześniej w maju - poinformował w piątek, 28 czerwca, Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Średnia odległość przewozów jednej tony wyniosła 238 km i była niższa o 2 km niż rok wcześniej.
"Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem przewieziono mniej towarów, to jednak wyniki pierwszego półrocza powinny być lepsze niż w latach 2012-2017" - ocenia cytowany w komunikacie Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
"Zmniejszenie podstawowych wskaźników nie zawsze musi oznaczać osłabienie rynku pod względem ekonomicznym. Obserwujemy zmniejszenie ilości przewożonych towarów masowych, za to rośnie udział przewozów związanych z usługową częścią gospodarki. Ważne by przewoźnicy mieli motywację do szukania nowych możliwości. Zauważalne są już zmiany, choćby patrząc na wzrost zainteresowania przewozami intermodalnymi i plany taborowe największych spółek" - dodaje.
Urząd poinformował, że przez pierwsze pięć miesięcy 2019 r. przewieziono mniej towarów, niż w ubiegłym roku. Na taki rezultat w największym stopniu miało zmniejszenie wolumenu przewozów kruszyw. Łącznie w tym okresie przewoźnicy przewieźli po polskich torach blisko 100 mln ton. Wartość ta jest niższa o ponad 3 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Według UTK największy udział, według masy przewiezionych towarów, przypadł w pierwszych pięciu miesiącach spółce PKP Cargo (41,1 proc.) oraz DB Cargo Polska (16,9 proc.) i Lotos Kolej (5,1 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.