Większy nadzór nad szkoleniami i ich minima programowe, zmiany w okresowych badaniach lekarskich, zajęcia socjopsychologiczne dla ratowników górniczych, profesjonalna polityka informacyjna w zakładach podczas sytuacji kryzysowych - oto niektóre z najważniejszych postulatów, jakie zgłosili uczestnicy Akadaemii BHP Wydawnictwa Górniczego, obradujący w zeszłym tygodniu w Bystrej.
Zgodnie oceniano, że pierwsza z cyklu tego typu konferencji świetnie wspisała się w potrzeby sektora wydobywcznego. Oprócz dyskusji nad stanem bezpieczeństwa w branży, uczestnicy słuchali też wykładów eksperckich, brali udział w warsztatach, obejrzeli wystawę sprzętu i pokazy technik ratowniczych. Partnerami Akademii BHP były: Główny instytut Górnictwa, Lubelski Węgiel Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza oraz Tauron. Szczegółową relację z dwóch dni wydarzenia zamieszczamy w najnowszym numerze "Trybuny Górniczej", która ukaże się w tym tyogodniu wyjątkowo już w środę przed Bożym Ciałem, 19 czerwca.
"Szybki i sprawny w nowoczesnej kopalni" to tytuł wywiadu, którego udzielił tygodnikowi Jacek Srokowski, szef JSW Innowacje. Mowa o transporcie, a ściślej o usprawnieniu go z użyciem kolejek podwieszanych w kopalniach JSW w projekcie spółki. - Konieczne staje się dążenie do skrócenia czasu transportu do minimum przez wzrost szybkości i sprawności funkcjonowania transportu, co staje się jednym z filarów dobrze funkcjonującego zakładu górniczego - mówi prezes JSW Innowacje.
Ilustracją odpowiedzialnego podejścia do bezpieczeństwa w transporcie jest praca oddziałów w ruchu Piast w PGG. Transportowcy z MMUD1-P oraz BP2-P działają tam na najbardziej newralgicznych odcinkach, a należą do najbezpieczniejszych oddziałów w polskim górnictwie węgla kamiennego.
Do połowy czerwca tego roku powinno było zakończyć się postępowanie środowiskowe w procedurze uzyskania koncesji wydobywczej na złoże Imielin-Północ. Jednak Generalna Dyrekcja
Ochrony Środowiska w Warszawie po raz kolejny przedłużyła termin o dwa miesiące. Sprawa budzi coraz większe emocje, gdyż chodzi o zasoby 70 mln t węgla i nowy zakład górniczy.
Wśród wielu tekstów w najnowszym numerze piszemy m.in. o rozpatrywaniu wniosków o rekompensaty za utracony deputat węglowy oraz o sytuacji w JSW po odwołaniu prezesa spółki.
Rozważamy także, jaką przyszłość ma projekt energetyki atomowej w Polsce oraz co stanie się ze znanym obiektem na mapie kulturalnej Katowic, przy kopalni Wieczorek w Nikiszowcu - Galerią Szybem Wilson. Miejsce to było dzierżawione przez prywatny podmiot od KHW, a Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która przejęła obiekt wraz z nieprodukcyjnym mieniem Katowickiego
Holdingu Węglowego, wypowiedziała umowę dzierżawy, a wcześniej unieważniła przeprowadzony przez KHW przetarg na sprzedaż dawnych zabudowań tego szybu. – Naszym nadrzędnym celem jest
zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa – argumentują przedstawiciele SRK. O sprawie przeczytać można szczegółowo w najnowszej "Trybunie Górniczej".
Numer 25 tygodnika już w środę, 19 czerwca dostepny będzie w kioskach i na bramach kopalń. Zapraszamy do lektury!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.