Wakacje to czas spotkań z ludźmi, ale też przyrodą i zwierzętami. Tauron prowadzi cykl lekcji pokazowych, wspartych działaniami na portalach społecznościowych, które przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i sposobach pomocy jeżom. 14 czerwca w Szkole Podstawowej nr 22 we Wrocławiu odbyła się pierwsza z planowanych lekcji. Kolejne miały miejsce w poniedziałek, 17 czerwca, w Zespole Szkół w Mętkowie, w gminie Babice i we wtorek, 18 czerwca, w Zabrzu w Szkole Podstawowej nr 7.
Jeden z pracowników Taurona, Piotr Gleńsk, od lat pomaga kolczastym zwierzątkom. We współpracy z weterynarz Magdaleną Balcarek z przychodni weterynaryjnej w Rybniku, przywraca jeżom zdrowie i wypuszcza je na łono natury. Piotr Gleńsk to także konstruktor specjalnych domków dla jeży, które służą jako schronisko.
– Świat wokół nas zaskakuje swoją różnorodnością. Jednym z najsympatyczniejszych zwierząt, spotykanych w przydomowych ogródkach i parkach, jest jeż. Ten pozytywny wojownik zjadający ślimaki, gryzonie i owady sam czasem popada w tarapaty. Każdy z nas, mając odrobinę wiedzy, wspartą dobrą wolą, może uratować to pożyteczne zwierzę – tłumaczy Piotr Gleńsk, pracownik Tauron Dystrybucja.
Lato to czas, gdy życie rozkwita, dorosłe jeże wykorzystują dostatek pokarmu i wychowują swoje potomstwo. Latem trwa wyścig z czasem. Podrostki muszą dorosnąć na tyle, by przetrwać trudny okres jesieni i zimy. Pierwsza forma pomocy jeżom latem to uzupełnianie wody w miseczce w takim miejscu, by spragniony zwierzak miał do niego łatwy dostęp.
Młode jeże rodzą się zwykle z początkiem maja i nim ruszą w świat przez sześć tygodni opiekuje się nimi matka. Na dorosłe i młode jeże czyha jednak wiele niebezpieczeństw.
Wakacyjne rady jeżowe:
1. Nie zabieraj jeża, który chodzi po działce i szuka wody lub pokarmu.
W okresie letnim młode jeże często wychodzą z ukrycia już około godziny 16-17 i szukają pożywienia.
2. Co zrobić, jeżeli jeż jest ranny?
Widoczna rana upoważnia nas, by zabrać zwierzątko do lecznicy.
3. Co zrobić, gdy jeż jest chory?
Widoczne objawy ciężkiej choroby, które upoważniają do zabrania do lecznicy lub wymagają naszej pomocy, to:
By działać skutecznie, musimy najpierw wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i pomocy, gdy zobaczymy ranne lub chore zwierzę. Telefon alarmowy do ośrodka udzielającego pomocy jeżom: Ośrodek Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży" w Kłodzku, tel. 505 140 960.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.